Geometria i zbieżność kół a bezpieczeństwo i komfort jazdy

Termin geometria kół oznacza ustawienie wszystkich elementów zawieszenia pojazdu, które mają wpływ na prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie auta na drodze. Jest to ważny czynnik decydujący o sprawnym poruszaniu się samochodu oraz komforcie naszej jazdy. Dzisiaj dowiecie się, dlaczego odpowiednie ustawienie kół jest tak ważne i jak wpływa ono na funkcjonowanie pojazdu.

Geometria kół, co to takiego?

Jako że zawieszenie każdego pojazdu składa się z wielu elementów, muszą one ze sobą zgodnie współpracować, dlatego też ważne jest ich ułożenie względem siebie, jak też względem nawierzchni drogi. Wszystkie tego rodzaju parametry noszą wspólną nazwę geometrii kół, a są to między innymi: zbieżność kół, kąt ich pochylenia oraz kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy i wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy. Pod uwagę brane jest położenie kół przednich względem tylnych, tak by znajdowały się one w jednej płaszczyźnie. W skrócie samochód ma zostawiać dwa ślady, a nie cztery, gdy porusza się na wprost.

Jest to na tyle ważne zagadnienie, iż jest ono brane pod uwagę w trakcie corocznie przeprowadzanego przeglądu samochodu. Dzieje się tak, ponieważ prawidłowe działanie zawieszenia pojazdu ma bezpośredni wpływ na jego właściwości jezdne, prowadzenie i zachowanie na drodze. To wszystko przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy pojazdu, jego pasażerów oraz innych użytkowników dróg.

Przykre konsekwencje nieprawidłowej geometrii kół

Jednym z najczęstszych symptomów złego ustawienia kół w naszym pojeździe, jest tak zwane „ściąganie” pojazdu na bok podczas jazdy. Objawia się to przez samoczynne znoszenie auta w bok podczas jazdy na wprost. Jest to oczywiście bardzo niebezpieczne i jeżeli zauważymy podczas jazdy takie zachowanie naszego auta, jak najszybciej powinniśmy udać się do warsztatu samochodowego. Znoszenie auta w bok wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na jej bezpieczeństwo.

Źle ustawione zawieszenie może reagować z opóźnieniem na ruchy kierownicy, co w przypadku gwałtownych manewrów może mieć kluczowe znaczenie. Brak zbieżności obu osi może także prowadzić do szybkiego i nierównomiernie rozłożonego zużycia opon. Z tego względu warto wykonywać okresowe sprawdzanie zbieżności przy każdej zmianie opon lub po wjechaniu w rozpadlinę, lub najechaniu na wysoki krawężnik. Niektóre elementy zawieszenia mogą w czasie takich wydarzeń zmienić swoją pozycję, co wpływa na stabilność całego układu.

Jak widać dbałość o właściwy stan zawieszenia naszego auta oraz prawidłową geometrię kół ma duże znaczenie i nie powinniśmy tego zadania ignorować, gdyż od niego zależy nasze bezpieczeństwo.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKlocki hamulcowe do aut
Następny artykułSprzedaż auta – krok po kroku

Pasją do motoryzacji zaraził mnie tato, który w wolnych godzinach lubił dłubać przy swoim aucie. Teraz gdy znajdujemy na to czas robimy to wspólnie! :)