Klocki hamulcowe – zadbaj o skuteczność swojego układu hamulcowego

Układ hamulcowy to bez wątpienia najważniejszy element odpowiadający za bezpieczeństwo kierowcy i osób podróżujących w samochodzie. Niepoprawny dobór tarcz czy klocków do samochodu może spowodować mocne obniżenie skuteczności hamowania. Dlatego zawsze wybierając klocki hamulcowe należy dołożyć wszelkich starań aby były one jak najbliższe parametrom rozwiązań seryjnych lub lepsze od nich.

Jakie klocki hamulcowe wybrać?

Klocki hamulcowe podlegają ścisłym normą ustalonym przez Unię Europejską. Każdy zestaw klocków hamulcowych dopuszczony do sprzedaży musi być potwierdzony certyfikatem bezpieczeństwa – ECE R90. Produkty nie posiadające tego certyfikatu nie dają gwarancji na poprawne działanie i pewności skutecznego działania, zwłaszcza w sytuacjach krytycznych kiedy będzie potrzebna 100% siła hamowania.  Aby mieć pewność, że hamulce będą mogły skutecznie zatrzymać pojazd warto skorzystać z renomowanych rozwiązań takich producentów jak Brembo, Zimmerman, Bosch, ATE, TRW, Textar czy Ferodo. Produkty tych producentów można znaleźć w kategorii klocki hamulcowe na Ucando.pl (https://www.ucando.pl/k/klocki-hamulcowe/U020101).

Jak dbać o klocki hamulcowe?

O klocki hamulcowe należy dbać praktycznie od samego montażu, podczas którego należy staranie oczyścić jarzmo w które będą zamontowane, następnie skontrolować stan tarczy – porysowana lub krzywa tarcza przyspieszy zużycie klocków hamulcowych oraz obniży skuteczność hamowania. Po starannym montażu przez pierwsze kilometry zaleca się spokojną jazdę i delikatne hamowanie w celu ułożenia się klocków względem tarczy i jarzma, następnie można już w pełni używać układu hamulcowego.

Warto natomiast pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas jazdy, które mają bezpośrednie przełożenie na zużycie tarcz i klocków hamulcowych:

  1. Unikanie przejeżdżania przez głębokie kałuże z rozgrzanymi hamulcami – jest to bardzo niekorzystne zjawisko mogące w istotny sposób ograniczyć skuteczność układu hamulcowego.
  2. Przegrzewanie układu hamulcowego – układ hamulcowy zamienia energię wytwarzaną podczas hamowania w ciepło, wraz ze wzrostem temperatury hamulce tracą swoją skuteczność, dlatego podczas długich zjazdów należy pamiętać o tym aby kontrolować temperaturę układu hamulcowego i robić postoje na ich ostudzenie.
  3. Niedogrzewanie układu hamulcowego – temperatura to bardzo istotny czynnik wpływający na zużycie hamulców, podczas zbyt niskiej temperatury pracy, tarcza hamulcowa może korodować – a chropowata powierzchnia zniszczyć klocki hamulcowe.
[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozwiązanie problemu z autem po wypadku?
Następny artykułKlocki hamulcowe do aut

Pasją do motoryzacji zaraził mnie tato, który w wolnych godzinach lubił dłubać przy swoim aucie. Teraz gdy znajdujemy na to czas robimy to wspólnie! :)