Niemal wszystkie obecnie dostępne na rynku przyczepy kempingowe wyposażone są w podpory, dające możliwość nie tylko ustabilizowania przyczepy na każdym rodzaju gruntu, ale również dające możliwość wypoziomowania całej przyczepy. Co warto wiedzieć o podporach w przyczepie kempingowej i na co należy szczególnie uważać?

Nowy wynalazek?

Już na samym początku warto wyraźnie wskazać, że podpory do przyczep kempingowych nie są wcale nowym wynalazkiem. Niemal od samego początku produkcji przyczep kempingowych, jak chociażby przyczep marki Niewiadów czy innych producentów zachodnich, podpory były stosowane. Co prawda nie zawsze miały one dokładnie taką samą formę, jednak koncepcja działania zawsze była podobna – metalowy element, który miał za zadanie podpierać całą przyczepę i odciążać koła z osią.

Tylko na równym podłożu

Jednym z podstawowych błędów dotyczących eksploatacji przyczep kempingowych i rozstawiania podpór jest brak dbałości o należyte podłoże pod przyczepą. Rozstawianie przyczepy na nierównym podłożu może sprawić, że przyczepa straci swoją sztywność i się rozszczelni, co skutkować będzie przeciekami do wnętrz ścian i ich trwałym uszkodzeniem. Rozstawianie przyczepy kempingowej powinniśmy zaczynać od wyboru odpowiedniego, równego miejsca, w którym żadna z podpór nie będzie musiała przejmować przeważającego ciężaru przyczepy i jej użytkowników. Podpory do przyczepy powinny być równomiernie obciążone i powinny one tylko odciążać oś z kołami. Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy podnosić całej przyczepy w górę wyłącznie na podporach – jest o tym zapis niemal w każdej instrukcji użytkowania przyczepy kempingowej, jednak rzadko kiedy jest to zapis dostrzegany przez użytkowników.

Elektryczny system rozkładania podpór

Jednym z najnowszych udogodnień w zakresie rozstawiania przyczepy kempingowej są wszelkiego rodzaju elektryczne systemy rozkładania podpór, które wymagają od użytkownika jedynie jednego kliknięcia. W pełni automatyczny system nie tylko sam rozłoży podpory, ale również odpowiednio wypoziomuje przyczepę. W przypadku systemów półautomatycznych to na użytkowniku będzie spoczywał obowiązek poziomowania, jednak z pewnością będzie to wygodniejsze przy użyciu jednego, elektrycznego pulpitu sterowniczego, niż konieczność każdorazowego, ręcznego kręcenia podporami.

Podpory do przyczep kupisz na Unitrailer.pl

[Głosów:13    Średnia:2.4/5]