System LDW, czyli bezpieczna zmiana pasa

Nieoczekiwana zmiana pasa ruchu jest jedną z najczęstszych przyczyn kolizji i wypadków drogowych. Każdy, nawet najlepszy kierowca popełnia czasami błędy.

Manewr zmiany pasa ruchu jest jednym z najczęściej wykonywanych manewrów podczas jazdy samochodem. Szczególnie często zmieniamy pas ruchu po drogach wielopasmowych w mieście, na autostradzie i na dwupasmowej drodze szybkiego ruchu.

Nieoczekiwana zmiana pasa

Nieoczekiwana zmiana pasa ruchu jest jedną z najczęstszych przyczyn kolizji i wypadków drogowych, do których dochodzi w miastach oraz na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Każdy, nawet najlepszy kierowca popełnia czasami błędy. Nowoczesne technologie stosowane w najnowszych samochodach zapobiegają nieprzyjemny sytuacjom na drodze.

Jednym z systemów, który czuwa nad bezpieczeństwem kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników drogi jest LDW (Lane Departure Warning). W języku polskim oznacza system ostrzegający przed nieoczekiwanym opuszczeniem swojego pasa ruchu. Jak działa jeden z najnowszych systemów wspomagających jazdę? Dla kogo takie rozwiązanie jest przeznaczone? Jakie warunki muszą być spełnione, by system LDW zadziałał poprawnie?

System LDW – budowa i działanie

System monitorowania pasa ruchu działa na bardzo prostej zasadzie. W bocznej części samochodu, pod przednią szybą znajduje się kamera, która monitoruje linie rozdzielające pasy ruchu. Gdy auto zbliża się do linii rozdzielającej pasy ruchu, system ostrzega kierowcę, że wyjeżdża z pasa ruchu, po którym obecnie się porusza.

Na podstawie zachowania się pojazdu, system potrafi odróżnić zamierzoną od niezamierzonej zmiany pasa ruchu. Przykładowo, jeśli kierowca planuje zmienić pas ruchu, najczęściej włącza uprzednio kierunkowskaz oraz delikatnie skręca kierownicę. W sytuacji, gdy zmiana pasa ruchu jest mimowolna, kierowca nie włącza kierunkowskazu i nie wykonuje ruchu kierownicą. W takiej sytuacji do akcji wkracza system ostrzegający przed zmianą pasa ruchu.

LDW na drogach jednojezdniowych

System LDW doskonale sprawdza się zarówno na drogach wielopasmowych w terenie zabudowanym, jak i poza nim. Kamera wykrywa linie przerywane, ciągłe oraz podwójne ciągłe. LDW stoi na straży naszego bezpieczeństwa również podczas jazdy drogą jednojezdniową.

Aby system działał poprawnie, samochód musi poruszać się z prędkością co najmniej 65 km/h. Przy mniejszych prędkościach system może nie działać poprawnie, zwłaszcza przy przerywanych liniach rozdzielających pasy ruchu.

Do poprawnego działania systemu LDW konieczne jest również odpowiednie oznakowanie drogi. System ten nie będzie działał poprawnie, jeśli linie rozdzielające pasy ruchu są niewyraźne i starte oraz jeśli ich w ogóle nie ma. System LDW doskonale sprawdza się na nowoczesnych, zadbanych drogach miejskich oraz drogach szybkiego ruchu i autostradach.

Dla kogo?

Nowoczesny system ostrzegający przed mimowolną zmianą pasa przeznaczony jest dla kierowców w każdym wieku i z każdym stażem. Osoby, które dopiero zdały egzamin na prawo jazdy mogą dzięki temu systemowi opanować sztukę utrzymania poprawnego toru jazdy, a ci, którzy jeżdżą już kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat mogą korzystać z systemu jako narzędzia pomagającego utrzymać poprawny tor jazdy.

System LDW w połączeniu z asystentem martwego pola czyni jazdę samochodem znacznie łatwiejszą i bezpieczniejszą. Mając do dyspozycji tak nowoczesne rozwiązania możemy podróżować bezpieczniej i bardziej komfortowo nawet wtedy, gdy za kierownicą siada niedoświadczony kierowca.

[Głosów:2    Średnia:5/5]