7.1 C
Warsaw
wtorek, Marzec 21, 2023

Bezpieczny senior, dziecko i zwierzak z pomocą lokalizatora GPS!

0
Bezpieczny senior, dziecko i zwierzak z pomocą lokalizatora GPS

Dzieci, dziadkowie, rodzice czy zwierzaki – łączy ich to, że są naszymi najbliższymi, których chcemy chronić za wszelką cenę. Jednak bywają takie sytuacje, w których jest to niemożliwe – dzieci codziennie podróżują same do szkoły, dziadkowie lub starsi rodzice z wiekiem tracą ostrość zmysłów i orientację w terenie, a zwierzęta spłoszone głośnymi dźwiękami uciekają w siną dal.

Są to sytuacje niekontrolowane, których trudno jest uniknąć. Można jednak sobie z nimi poradzić za pomocą małego lokalizatora GPS. Jak działa takie urządzenie? Jak może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa najbliższym? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście!

Jak działa namierzanie z pomocą lokalizatora GPS?

Działanie lokalizatora GPS służącego do namierzania ludzi lub zwierząt jest dosyć proste – większość osób doskonale zna go z nawigacji w dostępnej w większości telefonów komórkowych. Warto jednak dodać. że lokalizator dla ludzi lub zwierząt ma również dodatkową funkcję – wszystkie zgromadzone dane wysyła do aplikacji mobilnej, dzięki której opiekun może w każdym momencie zobaczyć gdzie znajduje się podopieczny.

Lokalizator GPS dla dziecka i osoby starszej

Najmłodszych i najstarszych członków społeczeństwa łączy wiele, ale jedna rzecz się wyróżnia – wymagają naszej opieki i dozoru.

Osoby w podeszłym wieku często zapadają na choroby, przez które tracą jasność umysłu – Alzhaimer, demencja, otępienie, a to tylko wierzchołek góry. Dodatkowo wraz z wiekiem tracą sprawność fizyczną, co przekłada się na problemy z poruszaniem, a przez to zwiększa się ryzyko urazu.

Natomiast dzieci czasami oddalają się z ustalonego miejsca zaabsorbowane zabawą lub w poszukiwaniu przygód. Zdarza się także, że w zatłoczonych miejscach dziecko odłącza się od grupy rówieśników lub traci kontakt z opiekunem.

Takich sytuacji można uniknąć wręczając najbliższym lokalizator GPS, taki jak IKOL SPOT. Dzięki niemu opiekun dziecka czy osoby starszej może w każdej chwili zobaczyć gdzie znajduje się podopieczny. Bateria w urządzaniu wystarcza na 180 godzin co oznacza, że na jednym ładowaniu będzie działać cały tydzień.

Bezcenną funkcją w tym przypadku jest specjalny guzik, dzięki któremu podopieczny może zaalarmować opiekuna, że coś się dzieje. Powiadomienie można otrzymywać 3 drogami: przez wiadomość SMS, mailem oraz w dedykowanej aplikacji IKOL Tracker. Szybka reakcja może uchronić przed wieloma zagrożeniami i zażegnać niebezpieczeństwo.

Lokalizator GPS dla pupila

IKOL SPOT ma również zastosowanie jeśli chodzi o pilnowanie zwierząt domowych oraz hodowlanych. Najpopularniejsi pupile – psy i koty – czasami uciekają z domu lub podczas spaceru, zostawiając swoich właścicieli pogrążonych w rozpaczy.

Przymocowanie lokalizatora GPS IKOL SPOT do obroży lub szelek pupila rozwiąże ten problem całkowicie. Dzięki specjalnemu etui bez problemu szybko umieścisz go w pożądanym miejscu, a dzięki aplikacji mobilnej szybko zlokalizujesz zgubę, zanim stanie mu się krzywda.

Inne zastosowania lokalizatorów GPS

Oczywiście, mobilny lokalizator GPS IKOL SPOT ma również inne zastosowania! Jednym z nich jest namierzanie bagażu szczególnie, gdy lecisz samolotem. Wkładając moduł do walizki zyskujesz pewność, że nie odleci bez Ciebie, ani Ty bez niej.

Innym przykładem są przewozy cennych ładunków takich jak palety z drogim towarem, ważne przesyłki, ale także auta. Dzięki dodatkowej osłonie z silnym magnesem, możesz przyczepić moduł w dowolnym miejscu i spać spokojnie z myślą, że ładunek jest monitorowany.

Podsumowując IKOL SPOT będzie właściwym wyborem dla każdego, kto chce otoczyć swoich najbliższych odpowiednią opieką. Jego niewielki rozmiar, możliwość przymocowania w dowolnym miejscu, a także długa żywotność baterii będą nieocenione podczas sytuacji kryzysowych i nie tylko.

Problem z uruchomieniem auta – jak go rozwiązać?

0
Problem z uruchomieniem auta

Własny samochód to rozwiązanie stanowiące ogromną wygodę dla wielu ludzi. Nic w tym dziwnego, ponieważ pojazd umożliwia przewóz ludzi oraz różnych przedmiotów zarówno na krótkich, jak i dalekich trasach. Niestety podobnie jak inne maszyny, również samochody są narażone na wiele typów awarii oraz innych problemów. Jednym z nich może być kłopot z uruchomieniem silnika. Warto przyjrzeć mu się bliżej.

Czasami udając się rano do pojazdu, można natknąć się na niemiłą niespodzianką jaką jest brak możliwości uruchomienia auta. Rozwiązanie tego problemu jest oczywiście uzależnione od przyczyn, których może być całkiem sporo. Warto więc lepiej zgłębić temat.

Rozładowany lub niesprawny akumulator

Jedną z najczęstszych przyczyn problemu z uruchomieniem samochodu jest oczywiście niesprawny akumulator. W przypadku zbyt małej ilości prądu, rozrusznik pracuje wolno i nie jest w stanie odpalić silnika. Po pewnym czasie nie będzie on w stanie wcale „zakręcić” rozrusznikiem. W takim przypadku można uruchomić samochód „na kable” korzystając z pomocy osoby posiadającej auto ze sprawnym akumulatorem (np. sąsiada). Jest to jednak rozwiązanie doraźne chyba, że pojazd pokona jakąś daleką trasę i pozwoli alternatorowi na całkowite naładowanie akumulatora.

Najlepszym wyjściem jest naładowanie samochodowej baterii przy pomocy prostownika. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia z mikroprocesorami, które potrafią dość szybko naładować akumulator do wymaganego poziomu napięcia (optymalny poziom w przypadku akumulatorów 12V to 12,6 – 12,8V). Jeśli pomimo naładowania, akumulator dalej nie ma siły, wówczas należy dokonać jego wymiany.

Wadliwe przewody lub świece zapłonowe

Bardzo istotnymi elementami układu zapłonowego są przewody, które dostarczają prąd do świec. Zarówno kable, jak i świece ulegają zużyciu, a także są podatne na uszkodzenia i pęknięcia. Jeśli akumulator jest sprawny, a mimo to uruchomienie pojazdu jest niemożliwe to bardzo prawdopodobną przyczyną jest przebicie prądu wywołane pękniętym kablem. Raz na jakiś czas warto więc wymieniać kable razem ze świecami, aby uniknąć takich problemów.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Przed wezwaniem fachowców, dobrze jest samodzielnie sprawdzić pojazd pod kątem różnych drobnych usterek i problemów. Jedną z ważnych czynności jest ładowanie akumulatora oraz sprawdzenie świec i przewodów zapłonowych. Czasem problemem może być po prostu brak paliwa w zbiorniku, ale kłopot może dotyczyć rozrusznika, elementów zapłonu (np. spalony palec rozdzielacza zapłonu), itp. W przypadku braku standardowych wad i utrzymujących się problemów z uruchomieniem auta, należy pomyśleć o skorzystaniu z pomocy fachowca.

Fachowe wsparcie elektryków samochodowych

Warto pamiętać, że w stolicy oraz innych miastach działalność prowadzi wiele firm mogących pomóc w razie problemów z uruchomieniem auta. Najczęściej przyczyna jest związana z samochodową elektryką, dlatego idealnym fachowcem jest elektryk samochodowy. Wiele takich firm oferuje pomoc z dojazdem do klienta. W razie potrzeby można jednak odholować swoje auto do warsztatu w celu dokonania naprawy.

Jak urządzić garaż?

0
Jak urządzić garaż

Chociaż garaż w założeniu ma być miejscem postojowym dla samochodu, to w praktyce często dodatkowo staje się składzikiem na narzędzia i sprzęty, spiżarnią i rowerownią. Jak urządzić przestrzeń, która spełni wszystkie te funkcje, a dodatkowo będzie estetyczna i uporządkowana?

Od czego zacząć?

Garaż to przede wszystkim zadaszony parking dla samochodu. Pierwszym krokiem aranżacji przestrzeni powinno być zatem wyznaczenie stanowiska postojowego. Żeby parkowanie i przemieszczanie się wokół auta przebiegało sprawnie i bez problemu, miejsce powinno mieć min. 2,3 x 5 m. Pozostałą część garażu podziel na strefy.

Strefa warsztatowa – must have w garażu każdego majsterkowicza

Najważniejszym elementem wyposażenia kącika majsterkowicza jest solidny blat. Zanim go zamontujesz, precyzyjnie określ wysokość, na jakiej powinien się znaleźć, uwzględniając pozycję, w jakiej lubisz pracować. Od wysokości blatu zależy nie tylko wygoda majsterkowania, ale także zdrowie Twojego kręgosłupa.

W strefie warsztatowej nie może zabraknąć mebli i organizerów służących do przechowywania narzędzi itd. Świetnie sprawdzą się specjalne szafki narzędziowe, półki, regały i pojemniki o różnych wielkościach, np. na śruby czy inne drobne elementy. Możesz też wykorzystać ścienne systemy organizacji, które umożliwiają powieszenie warsztatowych akcesoriów na haczykach. 

Uporządkowana przestrzeń do przechowywania 

Garaż często stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy, których nie chcemy trzymać w domu. Aby zachować porządek w pomieszczeniu, zainwestuj w solidne szafy czy skrzynie, w których bez problemu schowasz wszystkie przedmioty. 

Domowe przetwory możesz umieścić na solidnych półkach, a rower zawieś na specjalnych haczykach na ścianie. Opony możesz przechowywać na specjalnym regale. Znajdziesz go na dodas.pl. Propozycją są solidne, nieprzeciętnie wytrzymałe regały do garażu – sklep dodas.pl do ich produkcji wykorzystuje wyłącznie najlepsze materiały, a w tym blachę ocynkowaną i aluminium. Sklep oferuje konstrukcje modułowe, które można łączyć ze sobą na różne sposoby, tworząc system przechowywania idealnie dopasowany do własnych potrzeb.

Jakie oświetlenie do garażu?

Ciemny garaż może sprawiać wrażenie przygnębiającego. W przestrzeni garażowej ciężko o dopływ naturalnego światła z zewnątrz. Kluczowe znaczenie ma tu oświetlenie sztuczne – o barwie neutralnej lub zimnej.

Doskonałym rozwiązaniem do garażu są lampy LED. Są funkcjonalne i doskonale oświetlają nawet duże pomieszczenia.

A co z dodatkowym oświetleniem? Na pewno warto zamontować je w części warsztatowej. Świetnie sprawdzi się lampa magnetyczna, mocowana do blatu. Lampka doskonale doświetli strefę, zapewniając Ci pełen komfort podczas majsterkowania.

5 sposobów na dotarcie do Holandii — krótki poradnik dla podróżujących

0
5 sposobów na dotarcie do Holandii — krótki poradnik dla podróżujących

Wybierasz się do pracy do Holandii, a może planujesz wymarzoną wycieczkę do kraju tulipanów? Niezależnie od powodu podróży z pewnością przyjdzie ci się zmierzyć z organizacją dojazdu do miejsca docelowego. Ze względu na popularność tego kierunku możesz liczyć na bardzo szeroki wybór środków transportu. Sprawdź, w jaki sposób możesz dotrzeć z Polski do Holandii.

Bus

Sporym zainteresowaniem wśród osób dojeżdżających do pracy na terenie Holandii cieszą się busy. W takich pojazdach można spotkać przeważnie od kilku do kilkunastu miejsc, co znacząco zwiększa komfort podróży. Ponadto można liczyć na szereg udogodnień oferowanych przez busy Polska Holandia – Interbus przykładowo codziennie wyjeżdża w trasę z kilku miejscowości w zachodniej Polsce. Możliwe jest też odebranie pasażerów np. spod wskazanego adresu w Bydgoszczy i dowiezienie ich do hotelu bądź mieszkania w Holandii. Często możliwe jest też zabranie cięższego bagażu niż w przypadku np. samolotu bądź autokaru.

Autokar

Od lat na brak klientów nie mogą narzekać również przewoźnicy, którzy oferują transport do Holandii autokarem. Współczesne pojazdy są często bardzo nowoczesne, zapewniają wygodę i mają szereg udogodnień np. gniazdka z prądem. Ponadto niewątpliwą zaletą podróży autokarem jest niska cena biletów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że przeważnie można zabrać ze sobą większy bagaż niż w przypadku samolotu. Co więcej, niewielu przewoźników sprawdza wagę i wymiary walizek tak dokładnie jak obsługa lotniska. Wadą podróży autokarem może być natomiast jej czas, co ma związek np. z licznymi przystankami na trasie do Holandii.

Samochód

Z Warszawy do Amsterdamu można dojechać samochodem nawet w niewiele ponad 12 godzin. W przypadku wyruszenia z zachodniej Polski można dotrzeć do Holandii nawet w 8 godzin. Z tego powodu wiele osób decyduje się na podróż samochodem. Na dodatek taka forma wyprawy pozwala na nieco więcej elastyczności w kwestii np. częstotliwości przystanków. Zapewnia też dotarcie od drzwi do drzwi. Należy jednak liczyć się z tym, że koszt przejazdu będzie wyższy niż w przypadku np. autokaru bądź busa.

Samolot

Do Holandii można dotrzeć z Polski również samolotem. Loty m.in. do Amsterdamu i Rotterdamu są organizowane tylko z kilku największych miast, dlatego należy liczyć się z koniecznością dojazdu do miejsca wylotu wraz z walizkami. W przypadku podróży busami firmy Interbus można natomiast skorzystać z przejazdu od drzwi do drzwi. Ponadto tanie linie lotnicze pobierają wysokie opłaty za bagaż, co może znacząco zwiększyć koszt podróży.

Pociąg

Obecnie nie istnieją bezpośrednie połączenia kolejowe z Polski do Holandii. Takie usługi są natomiast oferowane w Berlinie, który jest dobrze skomunikowany z wieloma miastami w Polsce. Należy jednak pamiętać, że bilety na międzynarodowych trasach nie należą do najtańszych, a sama podróż może zająć wiele godzin. Nie jest to też wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą dotrzeć do mniejszych miejscowości w Holandii.

Jak wybrać tanie i dobre opony letnie?

0
Jak wybrać tanie i dobre opony letnie

Wybór opon często sprowadza się do wyboru pomiędzy tańszymi lub droższymi alternatywami. Wszystkie opony samochodowe można podzielić na kilka kategorii w zależności od ich jakości oraz ceny, które zawsze idą w parze. Im wyższej jakości ogumienie wybierasz, tym będzie ono droższe. Wielu kierowców próbuje w ten sposób zaoszczędzić na ich zakupie, wybierając model stosunkowo tanie i względnie bezpieczne. Jeśli również zaliczasz się do tej grupy, to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej przybliżamy temat ogumienia ekonomicznego oraz wskazujemy jak wybierać opony, by pomimo ich niskiej ceny okazały się zakupem udanym.

Opony letnie oraz najważniejsze kryteria ich zakupu 

Wybierając opony, warto rozpocząć nie tyle od samej ich ceny, co od ich dopasowania do Twojego modelu pojazdu. Ważne jest między innymi, aby opona była dedykowana do typu pojazdu i jego gabarytów, a także do sposobu wykorzystania. Sposób użytkowania pojazdu – czyli preferencje związane ze stylem i częstotliwością jazdy – mają pod tym względem olbrzymi wpływ. Odmienny typ ogumienia warto wybrać, jeśli planujesz pokonywanie długich tras, a odmienny jeśli planujesz jeździć przede wszystkim ze swojego miejsca zamieszkania do pracy. 

Kolejną sprawą jest cena opony, która powinna mieścić się w granicach Twojego budżetu. Z jednej strony, wzrastająca ilość dostępnych opon może wywołać niemałe rozkojarzenie oraz utrudnić wybór. Z drugiej jednak – wśród setek typów ogumienia z pewnością znajdziesz zestaw dopasowany zarówno do potrzeb Twojego pojazdu, jak i grubości portfela. 

Marka opon a ich jakość – jakie ogumienie wybrać? 

Duże znaczenie dla nabywców ma marka opon, które pragną wybrać. Jest to istotny kierunkowskaz, który świadczy o ich jakości oraz standardzie wykonania. Oczywiście, najlepszym wyborem jest sięgnięcie po ogumienie oferowane przez globalne, sprawdzone i uznane marki. Masz wówczas gwarancję, że nabywasz opony o optymalnych w swojej klasie właściwościach. Dotyczy to zarówno sposobu ich bieżnikowania jak i wykorzystanych w produkcji mieszanek gum i innych składników. 

Różnica pomiędzy poszczególnymi dostawcami może dotyczyć takich parametrów jak: długość drogi hamowania, stopień przyczepności na zakrętów oraz ogólna wytrzymałość danego stopu gum. Najlepiej pod tym względem opony marki Dębica, Zeetex, Targum. Wśród producentów dedykowanych do pojazdów ciężarowych polecamy natomiast Handlopex opony.

Odradzamy wybór opon pochodzących od orientalnych i mało znanych producentów – na przykład opon chińskich. Choć ich cena może być wyjątkowo kusząca, to jednak niekoniecznie będą to opony bezpieczne lub stabilne. Najbardziej znani producenci korzystają z o wiele lepszej technologii oraz mieszanek materiałów, co znajduje swoje dokładne odzwierciedlenie w testach bezpieczeństwa. Ich opony wypadają znacznie lepiej w porównaniu do innych marek oferujących produkty w dolnej półce cenowej.

Jak kupić wysokiej jakości opony zimowe?

0
Jak kupić wysokiej jakości opony zimowe

Komfort i bezpieczeństwo jazdy to elementy, na które powinien zwrócić uwagę każdy kierowca. Podpowiadamy, jakie kryteria należy przeanalizować przed zakupem opon samochodowych. Poznaj szczegóły i sięgnij po najlepsze rozwiązania na rynku. 

Kiedy zakup nowych opon jest konieczny?

Opony warto wymieniać raz na jakiś czas, lecz niektóre sygnały mówią o tym, aby zrobić to natychmiast. Przede wszystkim warto co jakiś czas obserwować, w jakim stopniu zużyty jest bieżnik. Jego głębokość powinna wynosić minimum 1,6 mm. Jeżeli jest niższa, jazda może być bardzo niebezpieczna. Parametr ten można zmierzyć specjalnym przyrządem.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływa również ciśnienie w oponach. W dodatku parametr ten decyduje o spalaniu paliwa i żywotności ogumienia. Optymalne wartości ciśnienia mogą być podane na klapce baku paliwa czy w książce serwisowej. Jeżeli powietrze szybko spada, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ogumienie zostało uszkodzone, zatem konieczna będzie wymiana. 

Zanim jednak sięgniesz po nowe opony, skorzystaj z oferty sprawdzonych punktów sprzedaży. Wysoką renomą cieszy się sklep internetowy Plusgum. Możesz tu kupić np. wysokiej jakości opony zimowe 16. Asortyment jest bardzo zróżnicowany, a każdy kierowca znajdzie tu rozwiązania dopasowane do osobistych preferencji. To doskonała propozycja dla wymagających. 

Podstawowe parametry

Przed zakupem opon samochodowych należy zwrócić szczególną uwagę na ich specyfikację. Kluczowym elementem będzie rozmiar ogumienia. Najlepiej kupić je w wymiarach, które odczytasz ze zużytych modeli. Ponadto informacje o właściwym wyborze opon sprawdzisz na klapce baku paliwa czy na wewnętrznej stronie drzwi przy fotelu kierowcy.

Kolejny ważny parametr to indeks nośności, który określa maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się pojazd przy danym ogumieniu. Według przepisów nie powinna być ona niższa niż 160 km/h. Z kolei indeks nośności stanowi maksymalne obciążenie jednej opony przy prędkości, jaką dopuszcza producent auta. To parametr wyrażony w kilogramach. 

W sklepie internetowym Plusgum wybierać możesz spośród wielu propozycji, więc z łatwością znajdziesz model, który zapewni Ci komfortową, a zarazem bezpieczną jazdę na co dzień. Wystarczy dokładnie przeanalizować ofertę.

Oznaczenia opon

Na oponach możesz znaleźć różnego rodzaju oznaczenia. W przypadku opon zimowych są to symbole płatka śniegu i górskich szczytów. Taki znak to również gwarancja wyboru przetestowanego, a co za tym idzie – bezpiecznego modelu, który sprawdzi się podczas jazdy w trudniejszych warunkach. W dodatku na oponach możesz znaleźć litery M+S, co oznacza, że ogumienie zostało przystosowane do jazdy po błocie i śniegu. Warto pamiętać, że wiele marek samochodowych określiło własną homologację opon.

Najciekawsze programy o samochodach, motocyklach — top 7

0
programy o samochodach

Twoją pasją są samochody? Lubisz o nich czytać, oglądać ich testy, naprawy i renowacje? Świetnym sposobem na poszerzenie wiedzy z zakresu motoryzacji, ale i rozrywkę, są programy o samochodach i motocyklach. Które z nich są najciekawsze? Poznaj TOP 7 programów motoryzacyjnych.

Programy motoryzacyjne – gdzie oglądać?

Nawet jeśli nie masz czasu na oglądanie programów moto w telewizji, w czasie rzeczywistym, w którym są emitowane, nie oznacza to, że jesteś na straconej pozycji. Dzisiaj nie trzeba kierować się programem TV, posiadać kablówkę lub nawet… telewizor, aby zobaczyć materiały wideo o autach. Z łatwością można obejrzeć samochody w programach na Player.pl – wystarczy dostęp do internetu. W każdej chwili można odtworzyć ulubioną produkcję o motoryzacji, a nawet wrócić do archiwalnych nagrań.

101 napraw”

Do fanów motoryzacji, a w szczególności dla złotych rączek, którzy nie ufają mechanikom i wolą samodzielnie zająć się modernizacją lub naprawą auta, skierowany jest program „101 napraw”. W każdym odcinku prowadzący pokazuje, jak samemu zająć się własnym samochodem. Prezentuje krok po kroku, jak dokonać naprawy lub przeróbki auta.

Automaniak”

Wśród polskich programów motoryzacyjnych kultowy jest „Automaniak”. Pierwszy odcinek wyemitowany został w 1988 roku. To program, w którym prowadzący testują samochody. Sprawdzają je w różnych warunkach, by zobaczyć, jak sobie poradzą, czy ich producenci nie przekłamują rzeczywistości lub też sami nie wiedzą, ile można „wyciągnąć” z danego modelu.

Będzie pan zadowolony”

Kto z nas oddając samochód lub motocykl do mechanika, nie usłyszał: „Będzie pan zadowolony”? Niestety nie zawsze takie zapewnienia mają pokrycie w rzeczywistości. Zdarza się, że fachowcy okazują się nie do końca ekspertami, a ich naprawy mają niewiele wspólnego ze sztuką. W programie „Będzie pan zadowolony” samochody oddawane są do mechaników z konkretnymi usterkami i sprawdzane jest, jak sobie z tym poradzą.

Fani czterech kółek”

Wśród brytyjskich programów o samochodach na uwagę zasługują „Fani czterech kółek”. Z programu można dowiedzieć się, jak kupić, wyremontować auto, by sprzedać je z zyskiem. W materiale zobaczyć można dwóch ekspertów – doświadczonego sprzedawcę samochodów i utalentowanego mechanika. Wspólnymi siłami dokonują wyboru, remontu i sprzedaży klasyków.

Legendy PRL”

Miłośnicy czterech kółek z pewnością docenią program poświęcony samochodom z epoki PRL-u. Materiał Patryka Mikiciuka pokazuje niezwykłą historię pojazdów z tamtych czasów, ale nie tylko. Odcinki są też pełne wspomnień ludzi, którzy tworzyli auta w PRL-u, ale też nimi jeździli i do tej pory trzymają je w garażach.

Zakup kontrolowany”

Osoby, które chcą kupić samochód, powinny oglądać program „Zakup kontrolowany”. W materiale pojawiają się bohaterowie, którzy chcą kupić samochód, a mają sprecyzowane wymagania i określony budżet. Prowadzący ma za zadanie znaleźć auto, które będzie idealnym kandydatem. Dzięki takiemu programowi moto można poznać nie tylko samochody, jakie są na rynku, ale i przekonać się, czego samemu oczekuje się od pojazdu, a także – jak go kupować.

Top Gear”

Ostatnim programem moto, jaki znajduje się w tym zestawieniu, jest oczywiście brytyjski „Top Gear”. Jest to produkcja, która ma wielu fanów. Z uwagi na swój komediowy charakter przyciągała przez lata przed ekrany wielu widzów. Oczywiście nie oznacza to, że nie jest to merytoryczny program moto. Testy, jakim poddawano samochody, a także recenzje nowych pojazdów są bardzo drobiazgowe.

Płyn chłodniczy – jak uzupełnić?

0
Płyn chłodniczy

O tym, że sam wybór wymarzonego auta to tylko połowa sukcesu, nie trzeba nikogo przekonywać. Bardzo ważny dla trwałości wszystkich układów jest regularny serwis auta. Regularne wymiany oleju w silniku oraz skrzyni biegów według wskazań producenta, wymiana rozrządu czy klocków hamulcowych. Wszystko to wpływa na żywotność silnika, podzespołów i całego auta. Nie można wśród nich nie wymienić uzupełniania płynu chłodniczego. To on jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie całego układu chłodzącego.

Płyn chłodniczy: jakie ma zadanie?

Płyn chłodzący stanowi kluczowy element wpływający na żywotność silnika. A chyba każdy chciałby, aby jego auto jeździło bezawaryjnie jak najdłużej. Przy sprawnym aucie o braku płynu poinformuje nas czerwona kontrolka w liczniku. Nie warto jednak czekać aż do momentu jej zapalenia. Płyn chłodzący to jak krew u człowieka, powoduje, że cały system chłodzenia działa prawidłowo. Jest to bardzo ważne, ponieważ utrzymuje odpowiednią temperaturę silnika. Ta z kolei ma wpływ na jego pracę, spalanie i przede wszystkim żywotność poszczególnych elementów. Uzupełnienie płynu chłodniczego jest bardzo ważne, ponieważ przegrzanie silnika może prowadzić do wielu różnych usterek, a nawet kompletnego zniszczenia silnika i wymusić jego wymianę lub remont. 

Z najczęstszych awarii spowodowanych nieodpowiednią ilością płynu to zniszczenie głowicy silnika, która najczęściej wykonana jest z aluminium. Jej wymiana to duże koszta i jest dosyć czasochłonna. Istnieje też zagrożenie wybicia w bloku silnika dziury przez tłoki, co powoduje konieczność remontu kapitalnego lub wymiany.  

Dlatego warto samemu co jakiś czas zajrzeć pod maskę auta. Efektywność silnika i czas jego bezawaryjnej pracy zależy w dużej mierze od poziomu płynu chłodzącego i tego czy regularnie jest uzupełniany. Oczywiście w starszych silnikach układ chłodniczy może być w którymś miejscu uszkodzony i tym trzeba będzie zająć się w pierwszej kolejności. Potencjalnych awaryjnych miejsc jest dużo, ponieważ układ chłodniczy to wiele połączeń między silnikiem chłodnicą, ale też systemem ogrzewania auta. W którymś miejscu może nastąpić wyciek, przez co częściej trzeba będzie go uzupełniać. Zaleca się co jakiś czas sprawdzić, czy poziom płynu w zbiorniku znajduje się między znacznikami minimum a maksimum. Istotne jest, aby znajdował się w tym zakresie. Czytaj więcej o wymianie płynu chłodniczego na https://autokosmetykaranking.pl/poradnik/jak-uzupelnic-plyn-chlodniczy/cdne_tinf

Kiedy i jak uzupełnić płyn chłodniczy?

Już po części poruszono temat kiedy wymieniać płyn. Są dwie możliwości. Samemu należy sprawdzić aktualny poziom płynu w zbiorniku, ewentualnie poinformuje nas o tym czerwona kontrolka na liczniku. Istotny jest też wybór środka odpowiedniego do aktualnych warunków pogodowych. Każdy płyn chłodniczy, ma określony zakres temperatur, w jakich działa prawidłowo. W zimie niezbędny będzie odpowiedni płyn, który nie zamarznie w chłodnicy podczas postoju z minusowym zakresem temperatur. 

Warto zwrócić uwagę również na markę płynu, czy jest to zaufany producent oraz to czy jest możliwe mieszanie płynu z innymi rodzajami. Raczej nie stanowi problemu znalezienie takiego płynu, który jest uniwersalny. Większość producentów oferuje tego rodzaju środki. Oczywiście bardzo istotna jest też pewność, że cały układ chłodzenia jest szczelny. Jeśli nie, to mimo regularnego uzupełniania silnik i tak może ulec przegrzaniu i doprowadzić do kosztownej awarii. 

Sam proces uzupełnienia płynu chłodniczego jest równie prosty jak uzupełnienia oleju silnikowego (nie wymiany). Oczywiście jak większość prac przy silniku, tę też należy wykonać dopiero po jego ostygnięciu. W innym wypadku ryzykujemy ciężko gojącymi się oraz bolesnymi oparzeniami. Zawsze trzymajmy się zasady, że bezpieczeństwo przede wszystkim. Przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa można go uzupełnić bez pomocy mechanika, nawet pod blokiem. Praca ta nie wymaga też żadnych nawet najprostszych narzędzi. 

Jednak o kilku rzeczach poza ostygnięciem silnika należy pamiętać. 

  • Najważniejsze jest odpowiednie odpowietrzenie układu chłodzenia. Jeśli mamy pewność, że silnik jest już zimny, należy odkręcić zawór spustowy. Zawór ten odpowietrzy cały system. Znajduje się najczęściej przy zbiorniku na płyn chłodzący. 
  • Po uwolnieniu się powietrza z systemu chłodzenia odkręcamy korek zbiornika na płyn chłodzący i dolewamy odpowiednią jego ilość, tak aby płyn znalazł się między wskaźnikiem minimum a maksimum. 
  • Zakręcamy korek oraz odpalamy silnik przy pozostawionym odkręconym zaworze spustowym. 
  • W momencie kiedy zacznie się wylewać płyn z zaworu spustowego, zakręcamy go i wyłączamy silnik. 
  • Pozostało już tylko odczekać do ponownego ostygnięcia silnika i ponownie uzupełnić płyn jeśli taka zajdzie potrzeba.

Filtr paliwa – co należy wiedzieć o tym elemencie samochodu?

0
Filtron

W każdym samochodzie zamontowany jest filtr paliwa, który spełnia bardzo ważne zadanie. Odpowiada on bowiem za sprawne działanie wielu podzespołów w pojeździe. Każdy właściciel auta powinien posiadać przynajmniej podstawowe informacje o filtrach paliwa. Co zatem należy wiedzieć o tym elemencie?

Czym jest filtr paliwa?

Filtr paliwa jest częścią układu paliwowego. Swoim wyglądem przypomina on nieco metalową lub plastikową puszkę, która zakończona jest króćcami, dzięki którym filtr łączy się z przewodami paliwowymi. Ogólnie rzecz ujmując, na rynku wyróżnić można dwa modele filtrów paliwa. Pierwszy typ to filtr, który dostosowany jest do pracy z silnikiem benzynowym. Najczęściej taki filtr znajduje się bardzo blisko zbiornika na paliwo. Najważniejszym zadaniem tego modelu filtra jest zatrzymywanie brudu, kurzu czy pyłu. Drugi model filtra paliwa to filtr dostosowany do pracy z silnikiem dieslowym. Zapobiega on przedostawaniu się nie tylko zabrudzeń, ale i wody. Niezależnie od posiadanego silnika, każdy typ filtra paliwa cechować powinien się wysoką jakością. Dobrze jest zatem postawić na sprawdzonego producenta jak np. markę Filtron.

Czy filtr paliwa należy wymieniać?

Oczywiście filtr paliwa w samochodzie musi być regularnie wymieniany. W przypadku niektórych modeli aut taką wymianę można przeprowadzić samodzielnie. Jeśli ktoś jednak nie czuje się na siłkach, aby filtr wymienić samemu, może to zlecić w warsztacie samochodowym. Najważniejsze jest jednak, aby o wymianie filtra nie zapominać. Jest to bowiem niezwykle ważny element w samochodzie. Brak wymiany filtra w odpowiednim momencie będzie negatywnie wpływał na działanie innych podzespołów, a tym samym na ogólną sprawność auta. Jest tak niezależnie od tego, czy zamontowany jest filtr Filtron, czy innej marki. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta samochodu i wymieniać filtr w wyznaczonych przez niego terminach.

Kiedy wymienić filtr paliwa na nowy?

Filtr paliwa powinien być wymieniany co 30-60 tys. kilometrów. To kiedy konkretnie filtr powinien być wymieniony, uzależnione jest od wskazówek producenta samochodu. Każdy producent w instrukcji zawsze podaje jasne wytyczne co do wymian różnych podzespołów, w tym filtra paliwa. Często słychać głosy zachęcające do nawet częstszej wymiany filtra niż zaleca to producent auta. Filtr bowiem ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie silnika. Kupując nowy filtr paliwa, pamiętać trzeba, aby był to element naprawdę wysokiej jakości. Warto pod tym kątem zapoznać się z ofertę marki Filtron.

Wypożycz luksusowy samochód na specjalną okazję – Rafał Grzebin

0
Wypożycz luksusowy samochód na specjalną okazję

Samochody luksusowe i sportowe to jedne z najlepszych pojazdów.

Prowadzenie ich to przywilej i nie każdy może sobie pozwolić, aby taki samochód kupić. Jednak wypożyczenie luksusowego samochodu to rozwiązanie odpowiednie zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Samochody luksusowe są to pojazdy o wysokich osiągach, które zapewniają wyjątkowo płynną jazdę. Zwykle mają również najlepsze i najnowsze funkcje bezpieczeństwa, takie jak ostrzeżenia o opuszczeniu pasa ruchu, kamery i elektroniczna kontrola stabilności na drodze. Luksusowe samochody posiadają również wysokiej jakości wnętrze i wyposażenie dodatkowe, które sprawia, że jazda jest naprawdę komfortowa i bezpieczna w każdych warunkach.

Czy wynajem samochodu luksusowego jest opłacalny

Podobnie jak w przypadku zakupu lub leasingu luksusowego samochodu, wynajem luksusowego samochodu będzie kosztować więcej niż wynajem zwykłego samochodu. Dodatkowo zapłacimy kaucję za wynajem, ale z pewnością warto zdecydować się na wynajmowanie tego typu pojazdu, szczególnie jeśli potrzebujemy auta na specjalną okazję lub zawsze marzyliśmy o prowadzeniu konkretnego modelu czy marki. Wypożyczenie luksusowego samochodu, kiedy go potrzebujesz, co prawdopodobnie nie zdarza się na co dzień, może być również bardziej opłacalne niż kupowanie konkretnego modelu. Zwłaszcza, że wartość luksusowych samochodów z czasem spada, co utrudnia regularne ulepszanie pojazdu czy późniejszą sprzedaż. Posiadanie samochodu wiąże się również z wieloma obowiązkami i kosztami, których unikniemy wypożyczając auto.

wynajem samochodu luksusowego - Rafał Grzebin

Jeśli odwiedzasz inny kraj czy miasto po raz pierwszy, wypożyczenie samochodu może być tanim i łatwym środkiem transportu. Dodatkowo wynajmując samochód premium możemy pokazać się z jak najlepszej strony i podnieść swój prestiż. Niektóre wypożyczalnie samochodów luksusowych oferują nawet przydatne usługi dodatkowe, takie jak wynajem telefonu komórkowego i GPS, które znacznie ułatwiają znalezienie drogi w nowym miejscu i pozostanie w kontakcie z bliskimi. Wynajmując samochód w niezawodnej wypożyczalni, możesz również spodziewać się lepszego przebiegu paliwa na samochodzie niż w swoim własnym i zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy podczas wyjazdu. Wybór wypożyczalni samochodów, które nie pobierają opłat za kilometry, może być również dobrym sposobem na zaplanowanie dłuższych wakacji.Rafał Grzebin jest właścicielem firmy Mestenza i pasjonatem motoryzacji. Jest to wypożyczalnia samochodów luksusowych, rzadko spotykanych na drogach naszego kraju. Możemy skorzystać z wynajmu zarówno krótkoterminowego, jak i długoterminowego pojazdów prestiżowych, takich jak sportowe Subaru WRX, BMW 3GT, Infiniti, amerykański Cadillac Escalade, czy Ford Mustang Bullitt. Z pewnością prowadzenie tego typu samochodów to przyjemność sama w sobie, dodatkowo możemy zrobić imponujące wrażenie wszędzie tam, gdzie udamy się za kółkiem takiego niezwykłego pojazdu. Zawsze, kiedy chcemy poczuć się komfortowo i podnieść swój prestiż, wybór samochodu premium będzie odpowiednim rozwiązaniem.