Wypożyczanie samochodów nie jest nowatorskim rozwiązaniem, ale do niedawna było niezbyt częstą praktyką, na którą mogli pozwolić sobie wyłącznie ludzie zamożni lub duże firmy. Dziś ta sytuacja diametralnie się zmieniła. Wynajem samochodu jest wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem, przez co cieszy się coraz większą popularnością. Korzystają z niego zarówno prywatne osoby planujące spędzić weekend za miastem, jak i małe oraz duże przedsiębiorstwa, którym zależy na efektywnym rozwoju firm bez ponoszenia zbędnych kosztów.

Początki wynajmu aut w Europie   

Pierwsza wypożyczalnia samochodów działająca w Europie to Safege w miejscowości Zurych w Szwajcarii. Została założona tuż po II wojnie światowej, a jej oferta była skierowana głównie do ludzi, których nie było stać na kupno własnego samochodu, ale nie chcieli oni rezygnować z przyjemności i prestiżu, jakie dawało prowadzenie auta. Pierwsza firma wypożyczająca auta nie funkcjonowała zbyt długo, ale zapoczątkowała nowy bardzo ważny trend, jakim jest wynajem samochodów.

Kolejne wypożyczalnie otwierano w późniejszych latach we Francji i w Holandii, a następnie we wszystkich większych europejskich państwach, cały czas szukając najlepszego sposobu na pozyskanie klientów. Oferowano między innymi auta na żetony, którymi płacono za przebyty dystans lub stosowano auta elektroniczne, których zasięg kończył się poza centrum miasta. Wszystkie te pomysły nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem aż do lat osiemdziesiątych XX wieku.

W roku 1987 na terenie Szwajcarii dążono do nowej formy transportu, jaką miało być współużytkowanie samochodów przez mieszkańców miast. Idea ta okazała się strzałem w dziesiątkę i przez kilka lat cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, jednak sytuacja gospodarcza doprowadziła do tego, że biznes ten przestał być opłacalny.

Dlaczego opłaca się wynająć samochód?

Do wypożyczenia auta mogą skłonić nas różne czynniki. Krótkoterminowy wynajem sprawdzi się w przypadku osób, które używają samochodu tylko sporadycznie lub planują jednorazową rodzinną wycieczkę, bądź przeprowadzkę. Podczas służbowego lub wakacyjnego wyjazdu za granicę, gdy nie mamy przy sobie swojego samochodu, najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie auta na miejscu z możliwością podstawienia na przykład na lotnisko. Oszczędzamy wtedy czas oraz pieniądze, jednocześnie zapewniając sobie komfort przemieszczania się, ponieważ nie jesteśmy zdani na komunikację miejską czy taksówki.

W przypadku firm zwłaszcza wynajem długoterminowy bardzo się opłaca. Przedsiębiorstwo korzystające z takich usług może liczyć na liczne korzyści, takie jak wzrost zdolności kredytowej oraz wskaźnika rentowności, dzięki czemu wynajem nie obciąża bilansu finansowego firmy oraz na zachowanie płynności finansowej, które jest skutkiem braku konieczności zakupu własnej floty.

Duży wybór samochodów

Wypożyczalnia samochodów powinna nam zapewnić szeroki wybór pojazdów na wynajem, a dostępne modele aut muszą spełniać wszelkie wymagania klienta. Osoby, które poszukują na krótki okres lub wynajem długoterminowy samochodów Toyota, Audi czy BMW znajdą coś dla siebie w każdej profesjonalnej wypożyczalni. Decydując się na wypożyczenie auta, możemy wybierać zarówno spośród ekonomicznych i stosunkowo niedrogich pojazdów jak Hyundai I20, pojemnych kombi typu Skoda Superb oraz wśród limuzyn, takich jak BMW 520D. Dla wielu osób wynajęcie samochodu może okazać się świetną okazją do wypróbowania interesującego modelu auta na przykład przed jego zakupem.

Sprawne i bezpieczne pojazdy

Wypożyczalnia ciesząca się renomą nie pozwoli na to, aby jej klienci jeździli starymi lub zużytymi autami. Samochód z dobrej wypożyczalni powinien być w nienagannym stanie technicznym i mieć aktualnie wykonywane przeglądy. Wynajmując auto, klient ma opłacone ubezpieczenie OC i AC, a także może liczyć na pokrycie kosztów utrzymania i serwisu.

Dodatkowe wyposażenie i usługi

Podczas wypożyczania auta klient może za niewielką opłatą skorzystać z dodatkowego wyposażenia, takiego jak fotelik lub siedzisko dla dziecka albo nawigacja GPS. Istnieje także opcja wykupienia dodatkowego ubezpieczenia znoszącego udział w szkodzie lub oddania ubrudzonego samochodu po użytkowaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest także wcześniejszy wybór miejsca podstawienia i zwrotu pojazdu, dzięki czemu możemy skorzystać z usługi błyskawicznie w dogodnej dla nas lokalizacji oraz zwrócić go bez konieczności odstawiania do biura.

Łatwe procedury wynajmu auta

Warunki wynajmu auta powinny być jasne i przejrzyste. Chcąc wypożyczyć samochód, możemy zapoznać się wcześniej z ofertą wypożyczalni na jej stronie internetowej, gdzie powinniśmy znaleźć podstawowe informacje o parametrach dostępnych tam pojazdów i ich cenie oraz warunki, jakie musimy spełnić podczas użytkowania. Zazwyczaj należy do nich pokrycie kosztów paliwa czy zwrócenie czystego i sprawnego samochodu.

Większe i nowocześniejsze wypożyczalnie aut proponują wynajem pojazdów online poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej. Możemy wybrać tam wszystkie interesujące nas dodatkowe usługi, określić skąd i gdzie chcemy odebrać lub odstawić samochód oraz zapłacić przelewem po zakończeniu rezerwacji.

Opieka fachowców przez całą dobę

Wypożyczalnie samochodów oferują stały kontakt drogą telefoniczną lub mailową. W przypadku awarii bądź wypadku możemy oczekiwać pomocy ze strony pracowników oraz bezgotówkowego auta zastępczego, które zostanie nam dostarczone na wskazane miejsce.

Wynajem samochodów bez kaucji

Wypożyczalnia samochodów bez kaucji powinna zagwarantować nam oszczędne i tanie wynajęcie auta, przy zachowaniu minimum formalności. Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni aut, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy proponowana przez nią oferta nie wymusza na nas wpłaty kaucji, co naraża nas na większe koszty przy wynajmie i czyni ją nieopłacalną.

Kupno a wynajem – porównanie

Warto czasem zastanowić się nad wypożyczeniem samochodu, zamiast jego kupna. Często jest to opcja dużo wygodniejsza i wbrew pozorom bardziej opłacalna. Ogromną przewagą wynajmu auta nad kupnem jest to, że wszelkie koszty utrzymania pojazdu pokrywa wypożyczalnia. Jako użytkownik pojazdu nie musimy martwić się o żadne formalności i dodatkowe opłaty. Naszym jedynym obowiązkiem jest spłata rat, kupno paliwa oraz ewentualne koszty za myjnię.

Sprawa wygląda tak samo w przypadku wszelkich kosztów spowodowanych szkodami komunikacyjnymi. Kupując samochód za gotówkę lub na kredyt stajemy się jego właścicielami i musimy wziąć odpowiedzialność za wszystkie szkody, które zostaną spowodowane z naszej winy. Ponadto przy zakupie auta na kredyt wymagana przez bank jest opłata składki AC, co powoduje dodatkowe koszty. Przy wypożyczeniu samochodu jego właścicielem pozostaje firma wynajmująca. Wszelkie szkody lub kradzież auta pokrywa pełne ubezpieczenie OC, AC oraz NNW wykupione przez firmę.

Gdzie wypożyczać?

Wypożyczenie samochodu jest opłacalne tylko pod warunkiem, że skorzystamy z usług renomowanej wypożyczalni cieszącej się dobrą opinią, jaką jest firma CarFree. W jej ofercie znajdziemy krótko-, średnio- i długoterminowy wynajem samochodów dla osób prywatnych oraz dla firm. Jest to największa i najtańsza wypożyczalnia samochodów z Warszawy, którą charakteryzuje duży zasięg działalności. W całej Polsce ma aż 14 oddziałów w różnych miastach takich jak Wrocław, Poznań czy Katowice.

[Głosów:1    Średnia:5/5]