Umycie samochodu to czynność tak powszechna jak tankowanie. Jednak mało kto poświęca czas na dokładne czyszczenie. Odtłuszczanie lakieru samochodowego, użycie aktywnej piany czy wykorzystanie gąbek polerskich – to działania, które podejmujemy rzadko lub wcale. Czy warto je wykonać?

Brudny jak samochód

Nie ma co się oszukiwać, samochody są brudne. Każdego dnia do lakieru szyb czy felg przykleja się nowy rodzaj zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na stan naszego auta. Zimą jest to czarna sadza z kominów, wiosną pył z drzew i żywica, latem piasek, zaś jesienią liście. Do tego dochodzi brud „pozasezonowy”, czyli ptasie odchody czy zacieki po deszczu. Kierowcy każdego dnia muszą sobie radzić z tymi niedogodnościami. Jednak mało kto myje samochód codziennie. To kosztuje czas – trzeba dojechać na myjnię, niekiedy poczekać w kolejce, umyć auto i wrócić do domu. A dokładne, domowe mycie jest jeszcze dłuższe. Czy warto je wykonać?

Aktywna piana dla perfekcyjnego lakieru

Na powyższe pytanie odpowiadamy: „jak najbardziej”. Zawsze warto dokładnie umyć samochód. Szczególnie wtedy, gdy mamy odpowiedni sprzęt i możliwości. Np. w przypadku aktywnej piany niezbędna jest myjka ciśnieniowa, przy pomocy której nakładamy specyfik. Aktywna piana to „podkład”, który nakładamy przed myciem zasadniczym. Usuwa ona większość zanieczyszczeń oraz zmiękcza te najcięższe do usunięcia. Ta metoda jest o wiele skuteczniejsza niż standardowe mycie na bezdotykowej myjni samochodowej, ponieważ używamy lepszych środków i bardziej przykładamy się do mycia. Gdy już nasze auto błyszczy i wysechł, możemy przejść do odtłuszczania lakieru samochodowego. Woda i chemia myjąca nie poradzi sobie z każdym rodzajem brudu. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że tłuszcz i jego pochodne są niezwykle trudne do usunięcia. Dlatego przy okazji dokładnego mycia nie zaszkodzi również sięgnąć po produkty służące do odtłuszczania.

Gąbki polerskie do polerowania lakieru

Na sam koniec przyspieszonego „odmładzania” lakieru wykorzystujemy gąbki polerskie i wosk. Jeżeli chcemy tylko nawoskować samochód, nie potrzebujemy do tego używać maszyny polerskiej. Wystarczy odrobina siły i użycie gąbki polerskiej, by nasz lakier wyglądał o wiele lepiej. Możemy woskować na mokro lub na sucho, jednak niezależnie od metody zawsze należy przestrzegać sposobu użycia wosku napisanej na opakowaniu. Gąbki polerskie sprawdzą się równie dobrze, co ściereczki z mikrofibry, więc możemy użyć każdej z nich. Aktywna piana, odtłuszczanie lakieru samochodowego i polerowanie sprawią, że twój lakier będzie błyszczał jak nowy.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]