Gdzie zaopatrywać się w płyn AdBlue?

0
834

Jednym z podstawowych skutków korzystania z samochodu jest emisja dwutlenku węgla. Innym istotnym problemem jest też to, że w wyniku spalania oleju napędowego przez silnik tworzą się szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego związki lotne. Są to przede wszystkim tlenki azotu. Ich obecność jest standardowym elementem raportów o stanie powietrza. Zależy najczęściej od natężenia ruchu w danym miejscu i ilości poruszających się po drogach samochodów z silnikiem w typie Diesla.

Normy narzucane przez politykę Unii Europejskiej, które mają ograniczyć emisję tych szkodliwych związków, wciąż się zaostrzają. Tym samym nieodzowne jest korzystanie z odpowiedniego katalizatora. Samochody z silnikiem tego typu skonstruowane są najczęściej w taki sposób, że bez tego urządzenia niemożliwe jest uruchomienie pojazdu i poruszanie się nim.

Zasada działania katalizatora jest prosta. Zainstalowany w samochodzie, ma za zadanie oczyszczać spaliny, które dostają się do powietrza. Do swojego działania potrzebuje płynu, który jest roztworem rozcieńczonego mocznika. Dzięki niemu związek tlenku azotu zostaje przekształcony w azot i dwutlenek węgla. Płyn ten na rynku funkcjonuje pod nazwą AdBlue i jest dostępny na każdej stacji benzynowej. Różnie wygląda jego uzupełnianie. Można zakupić go w przenośnym pojemniku i dolewać ręcznie w zależności od potrzeby. Istnieje też prostszy sposób. Tankowanie AdBlue z dystrybutora jest łatwe i szybkie.

Przy ręcznym uzupełnianiu płynu nigdy do końca nie wiadomo, jaka ilość jest potrzebna do wypełnienia zbiornika. AdBlue dystrybutor ma wbudowany mechanizm, który blokuje dalszy przepływ cieczy, tym samym niemożliwe jest jej rozlanie. Oprócz tego ważne są gabaryty pojazdu. W przypadku małego auta można pokusić się jeszcze o dolewanie płynu z butelki. Gdy jednak ma się do czynienia z samochodem ciężarowym, warto skorzystać z możliwości, jaką dają dystrybutory AdBlue. Z pewnością stanowi to oszczędność czasu, jaki jest potrzebny na przelanie zawartości kilku pojemników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]