Jakie opony do ciężarówki

Priorytetem każdego kierowcy ciężarówki powinna być regularna wymiana opon w jego pojeździe, ponieważ zaniedbanie tego może doprowadzić do wielu negatywnych skutków. Stare, przetarte opony są czynnikiem niektórych wypadków samochodowych, ich kondycja decyduje również o naszym bezpieczeństwie podczas jazdy. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie – czy wymiana opon jest rzeczywiście niezbędna? Jest to jednak jedna z ważniejszych części naszego pojazdu, o którą powinniśmy zadbać w szczególności.

Kiedy powinniśmy wymienić opony ciężarowe? Przede wszystkim, gdy stare opony są już zużyte i przetarte – dalsze użytkowanie ich to ryzykowanie wypadkiem samochodowym na drodze. Również, gdy nabyłeś nowy pojazd i nie znasz historii znajdujących się w nim opon, powinieneś je wymienić! Zmiana starych zapewni Ci większe bezpieczeństwo oraz komfort psychiczny podczas jazdy, wpłynie ona pozytywnie także na wiele innych czynników, takich jak prędkość oraz oszczędność paliwa.

Jak odpowiednio dobrać opony ciężarowe? Rozmiar tych nowo kupionych powinien być zgodny ze starymi – zapis rozmiaru znajduje się na bocznej ścianie opon. Powinny pasować także do zaleceń producenta pojazdu oraz warunków ich dalszego użytkowania.

Czy rodzaj tras, w jakich opony będą uczestniczyć, ma znaczenie? Tak! Jest to jeden z głównych czynników decydujących o ich doborze. Wyróżniamy między innymi: dalekobieżne, terenowe czy zimowe. Niewłaściwe użycie zakupionych opon doprowadzi do ich szybszego zepsucia, a co za tym idzie – częstszej wymiany, niż byłoby to konieczne w przypadku odpowiedniego wyboru.

Kupując nowe opony do swojego pojazdu, warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Jednym z nich są przepisy prawne. Niewłaściwy indeks nośności oraz prędkości może za sobą pociągnąć konsekwencje prawne. Drugim aspektem jest kupno używanych opon – jest to dość ryzykowna inwestycja, ponieważ nie znasz dokładnej ich historii. Nawet jeśli kupujesz je od uczciwego sprzedawcy, lepiej jest dołożyć więcej do nowych. Po trzecie, wymieniając opony w swoim pojeździe, wymień wszystkie. Zmiana tylko jednej, dwóch lub trzech jest ryzykowaniem bezpieczeństwa Twojego i innych osób znajdujących się w danym momencie na drodze – połączenie opony prawie zużytej oraz znajdującej się obok nowej może zachować się nieoczekiwanie podczas jazdy.

Dobór opon nie jest łatwą decyzją. Jej prawidłowość ma wpływ jednak na bezpieczeństwo ludzi na drodze oraz komfort podczas prowadzenia pojazdu. Warto przed jej ostatecznym podjęciem skonsultować się ze specjalistą z Continental – https://www.continental-opony.pl/transport, który doradzi i udzieli kilku użytecznych wskazówek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]