Prostowniki do akumulatorów

Prostownik to urządzenie, które pozwoli nam wydłużyć żywotność akumulatora w naszym aucie. Nie każdy jednak będzie pasował do danego typu baterii. Na co więc musimy zwracać uwagę?

Prostowniki i ich rodzaje

Na rynku możemy znaleźć tysiące urządzeń, wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na ładowaniu, możemy zdecydować się na wersję standardową, pozbawioną dodatkowych funkcji. Bardziej zaawansowane technicznie są natomiast prostowniki mikroprocesorowe, które w pełni kontrolują proces ładowania baterii. Dzięki temu akumulator jest bezpieczny, a co za tym idzie, wydłuża się jego żywotność. Tego typu urządzenie pozwala nam także ładować baterie bez odłączania jej od samochodu. Nie musimy się również obawiać o przeładowanie akumulatora. Prostownik nie tylko kontroluje napięcie, ale również automatycznie wyłącza się, gdy bateria zostanie w pełni naładowana.

Prostowniki do akumulatorów – jak dobierać?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj i pojemność naszego akumulatora. Obecnie możemy wyróżnić baterie kwasowo-ołowiowe, żelowe oraz o wydłużonej wytrzymałości. Pierwszy z nich jest najstarszym używanym modelem na świecie. Wykorzystuje się go już od prawie 160 lat. Jego główną zaletą jest wytrzymałość i odporność na głębokie rozładowanie. Akumulatory żelowe znajdziemy z kolei w jednośladach lub jako jednostki stacjonarne. Generują one bowiem niską moc przy dostarczaniu wysokich prądów, przez co nie są stosowane jako akumulatory rozruchowe. Baterie o wydłużonej wytrzymałości natomiast wykorzystywane są w samochodach z układem start-stop lub jako zamienniki kwasowo-ołowiowych.

Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest pojemność akumulatora. Przyjęło się, że wartość skutecznego prądu ładowania prostownika powinna wynosić jedną dziesiątą pojemności baterii. Zbyt słaby prostownik może więc wydłużyć czas ładowania z kilkunastu godzin do kilku dni. Szczególnie warto o tym pamiętać, gdy mamy do ładowania kilka akumulatorów o różnej pojemności. Wówczas możemy pomyśleć o urządzeniu, które oprócz ładowania umożliwi nam testowanie baterii i jej odsiarczanie. Urządzenie o takiej specyfikacji znajdziesz tutaj. Tak innowacyjne rozwiązania dają ci pełną kontrolę nad działaniem akumulatorów. Test baterii, rozrusznika i alternatora pozwoli dokładnie ocenić aktualny stan tych podzespołów i zmniejszyć ryzyko ewentualnej awarii. Ośmioetapowy proces ładowania z kolei przedłuża żywotność akumulatorów. Pamiętajmy, by nie rozładowywać ich do zera, gdyż wiąże się to możliwością trwałego uszkodzenia baterii, a co za tym idzie, koniecznością wymiany na nową. Niektóre modele oferują także tryb szybkiego ładowania. Nie sprawdza się on w przypadku starszych akumulatorów i łatwo wówczas o uszkodzenie baterii. Bardzo przydatną funkcją jest też możliwość rozruchu. Dzięki posiadaniu takiego prostownika w samochodzie, uniezależniamy się od innych osób i jesteśmy w stanie sami uruchomić silnik, gdy akumulator odmówi nam posłuszeństwa. Nowoczesne prostowniki są więc bardzo praktyczne i pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBMW E46 320D – opinie
Następny artykułTaxi w Warszawie – jak uniknąć oszustów?

Pasją do motoryzacji zaraził mnie tato, który w wolnych godzinach lubił dłubać przy swoim aucie. Teraz gdy znajdujemy na to czas robimy to wspólnie! :)