Taxi w Warszawie – jak uniknąć oszustów?

Co jakiś czas słyszymy o oszustwach polegających na podszywaniu się pod taksówki i świadczeniu usług przewozowych w znacznie wyższych cenach. Dotyczy to w szczególności dużych miast, w tym też Warszawy. W jaki sposób możemy uniknąć ryzyka i wsiąść do prawdziwej taxi?

Korzystanie z taksówek to wygoda – dzięki nim możemy łatwo dostać się do celu, na przykład na urodziny znajomego, na dworzec czy na lotnisko. Zanim jednak wsiądziemy do warszawskiej taksówki, powinniśmy sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z taxi, a nie z samochodem podszywającym się pod taksówkę. Na oszustwo narażone są przede wszystkim osoby mało znające Warszawę – turyści, osoby przyjeżdżające do miasta w celach biznesowych, ale też te, które są pod wpływem alkoholu. Gdy nie sprawdzimy, do jakiego samochodu wsiadamy, możemy narazić się na spory rachunek.

Każda taxi w Warszawie musi posiadać:

  • kogut z napisem „taxi” na dachu
  • żółto-czerwony pasek z numerem taksówki na bocznych drzwiach z obu stron
  • godło Warszawy – Syrenkę na bocznych drzwiach z obu stron
  • identyfikator taksówkarza z jego danymi – imieniem, nazwiskiem, zdjęciem i numerem licencji umieszczony w widocznym miejscu
  • naklejka z wysokością taryfy umieszczona na tylnej szybie po stronie pasażera
  • kasę fiskalną

Jeśli zauważamy, że samochód nie ma jednego z tych elementów, na przykład koguta albo nie jest odpowiednio oznakowany na drzwiach bocznych, w takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z osobą oferującą przewozy, ale nie taksówką. W związku z tym nie musi się ona stosować do maksymalnych dozwolonych stawek, więc może zażyczyć sobie od nas znacznie wyższej kwoty – nawet kilka razy więcej niż za kurs taxi w Warszawie na tej samej trasie. Warto też pamiętać o tym, że bezpiecznie jest korzystać z uznanych korporacji taksówkarskich, które mają wiele pozytywnych opinii i są w stanie zapewnić swoim klientom obsługę na najwyższym poziomie. To gwarancja, że przejazd będzie wygodny, bezpieczny i nie będzie związany z bardzo wysokim kosztem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]