Kierowcy są przyzwyczajeni do OC ważnego przez cały rok. Czasami rozkładamy płatność na raty, ale zasadniczo nad obowiązkową polisą pochylamy się raz na 12 miesięcy. Istnieje jednak coś takiego jak OC krótkoterminowe. W tym artykule podpowiadamy, kiedy można je wykupić.
Zasady krótkoterminowego OC
OC krótkoterminowe działa analogicznie do standardowego OC, tyle że okres jego ważności jest krótszy niż standardowe 12 miesięcy. Odniesieniem prawnym jest oczywiście Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 2003 roku. Dowiedz się więcej w artykule: OC krótkoterminowe, ale najpierw sprawdź najważniejsze informacje w poniższym tekście.
Ustawa wyraźnie precyzuje, kiedy można kupić OC krótkoterminowe. Są to następujące sytuacje.
-
Samochód jest rejestrowany czasowo, na 30 dni.
-
Pojazd jest historyczny, znajduje się w rejestrze zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub w inwentarzu muzealiów.
-
Samochód jest sprowadzony z zagranicy i nie ma ważnego OC.
-
Samochód należy do właściciela komisu lub osoby zawodowo zajmującej się handlem pojazdami.
-
Mówimy o pojeździe wolnobieżnym, a więc osiągającym maksymalną prędkość 25 km/h.
Jak widzisz, OC krótkoterminowe nie dotyczy większości kierowców, niemniej warto mieć świadomość istnienia tej specyficznej polisy. Odnieśmy się jednak do pierwszego punktu, a więc rejestracji tymczasowej. To może Cię zainteresować.
ABC tymczasowej rejestracji
Aby zarejestrować auto jedynie na 30 dni, a więc tymczasowo, musisz udać się do wydziału komunikacji w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, ale wyłącznie w trzech sytuacjach – gdy pojazd ma trafić poza granice Polski, ma być przewieziony przez znaczną odległość w kraju lub powinien trafić na badania techniczne lub warsztatu. Więcej dowiesz się w Wydziale Komunikacji lub przez Internet.
OC krótkoterminowe bez zbędnych kosztów
Być może po raz pierwszy masz przed sobą konieczność wykupienia polisy OC na 30 dni. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej firmy, sprawdź oferty ubezpieczeń OC w serwisie Ubezpieczamy Auto. Nie warto działać zbyt pochopnie. W przypadku OC – zarówno standardowego, jak i krótkoterminowego – zyskują osoby, które porównują i sprawdzają oferty. Im większe zestawienie polis, tym tańszą udaje się wybrać. Pamiętaj jednak, że 30-dniowego OC nie wykupisz przez Internet – musisz się udać do agenta lub przedstawiciela towarzystwa. Na szczęście koszt polisy nie jest wysoki i zwykle wynosi około 100 złotych.
Jeżeli jesteś handlarzem pojazdów, interesuje Cię rejestracja tymczasowa lub sprowadzasz pojazdy z zagranicy, jak najszybciej poznaj świat porównywarek ubezpieczeń – zarówno obowiązkowej polisy OC, jak i dodatkowych pakietów. Po co przepłacać, skoro można oszczędzać?