Obowiązkowe ubezpieczenie auta to rzecz, którą każdy kierowca powinien mieć i o którą należy dbać. Jego brak może skutkować poważnymi konsekwencjami nie tylko dla kierowcy, lecz także dla innych uczestników ruchu drogowego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy chcemy sprawdzić obecność OC w możliwie jak najsprawniejszy i najdokładniejszy sposób? Gdzie szukać takich informacji i kiedy się nam one szczególnie przydadzą?
- Kiedy warto sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
- Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?
- Jakie są konsekwencje braku aktualnego ubezpieczenia?
Kiedy warto sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC to ważny aspekt posiadania samochodu. Jego brak może nam poważnie zaszkodzić, dlatego czasem dobrze jest sprawdzić, czy jest ono aktualne. Najczęściej będziemy tego potrzebować w dwóch sytuacjach:
- gdy uczestniczymy w kolizji lub wypadku na drodze: dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy zadowalamy się samym oświadczeniem stron. W przypadku, gdy sprawca nie będzie posiadał aktualnej polisy, my będziemy mieć problem z wyegzekwowaniem zapłaty za szkody;
- gdy kupujemy używany samochód: w sytuacji, gdy chcemy nabyć używane auto, jego poprzedni właściciel musi przekazać nam polisę OC w momencie jego zakupu. Zawsze też warto sprawdzić, czy aby na pewno ona istnieje.
W sytuacji, gdy odkryjemy brak polisy, możemy spotkać się z różnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/samochod/jak-sprawdzic-czy-samochod-jest-ubezpieczony.
Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?
Jeżeli chcemy zobaczyć, czy konkretny samochód posiada obowiązkowe ubezpieczenie, możemy to zrobić na kilka sposobów: na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, poprzez aplikację mobilną „Na Wypadek”, a także przez system CEPiK. Dobrze jest znać wszystkie te sposoby, ponieważ mogą przydać nam się w najmniej odpowiednim momencie. Przykładowo, niekoniecznie musimy mieć dostęp do strony w momencie, gdy doszło do wypadku. Szybkie sprawdzenie aplikacji mobilnej będzie już jednak jak najbardziej osiągalne.
Jakie są konsekwencje braku aktualnego ubezpieczenia?
W przypadku braku polisy OC jedną z podstawowych kar jest wysoka grzywna. Jednak w przypadku, gdy uczestniczyliśmy w zdarzeniu drogowym, to niekoniecznie będzie ona naszym największym zmartwieniem. W takiej sytuacji będziemy musieli zwrócić do UFG wszystkie koszty naprawy pojazdu poszkodowanego, a także jego leczenia, jeżeli było ono konieczne. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/.