Kiedy zmienić opony?

Wiosna to czas, w którym rozpoczynamy porządki po okresie zimowego zastoju. Sprzątamy garaż, robimy porządki na działce, przygotowujemy ją do rozpoczęcia prac gospodarczych w nowym sezonie. Podobnie jest z wyposażaniem auta w podstawowe jego atrybuty służące do jazdy – opony. Kiedy, śnieg topnieje, a drogi robią się czarne, należy wymienić opony zimowe na letnie.

Wymiana opon, a prawo

Do tej pory, prawo drogowe stawiało obowiązek wymiany opon w zależności od panującej pory roku. Kierowca zobowiązany był dokonać tego dwukrotnie w ciągu roku: z opon zimowych na letnie i z letnich na zimowe. Choć prawo wymagało od nas tego procesu, nie kodyfikowało szczegółowo terminu, w jakim należy tego dokonać. Na kierowcy pozostawała zatem pewna dowolność. Od tego roku, tej dowolności będzie jeszcze więcej. Przepisy prawa przestały bowiem wymagać od kierowców zmiany opon w zależności od nadchodzącej pory roku. Jednakże, rodzaj opony odpowiednio dostosowany do nawierzchni i panujących na nich warunków, jest niezwykle istotne i wpływa na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego, nie zapominajmy i nie bagatelizujemy tego procesu. Opony warto wymieniać. Sprawdźmy dlaczego.

Czemu opony powinny być dostosowane do panującej pory roku?

Głównym aspektem, jakim opona powinna się wykazywać podczas jazdy jest przyczepność. Ta z kolei, wynika ze stopnia twardości opony. Im opona twardsza, tym bardziej traci na przyczepności. Dlatego, tak ważne jest stosowanie opon zimowych podczas mroźnych i śnieżnych miesięcy. Opony zimowe są bowiem specjalnie przystosowane do ekstremalnych warunków atmosferycznych. Zawierają bowiem domieszkę krzemionki, która wpływa na ich miękkość. Dzięki tym właściwościom, opona zimowa zachowuje dobrą przyczepność nawet na oblodzonej nawierzchni. Jeżeli zatem nie chcemy wpaść w poślizg, nie zapominajmy zmieniać opon. Z kolei na zimówkach nie warto jeździć zbyt długo. Używanie ich w ciepłe miesiące doprowadzi do szybkiego zużycia ich właściwości. Kiedy zatem przyjdą miesiące, w których śniegu i mrozu się już nie spodziewamy, powróćmy do opon letnich.

[Głosów:1    Średnia:5/5]