Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego

Samochody to urządzenia mechaniczne, które wymagają regularnego serwisowania. Wymianą uszkodzonych lub zużytych podzespołów zajmują się niezależne bądź autoryzowane warsztaty. Zakres ich usług obejmuje przede wszystkim mechanikę pojazdową. Na rynku działają również podmioty specjalizujące się w wybranej, wąskiej dziedzinie. Do takich zaliczyć należy warsztaty wulkanizacyjne.

Warsztat wulkanizacyjny co to jest i jak działa?

Warsztat wulkanizacyjny najprościej zdefiniować, jako punkt wymiany bądź naprawy opon samochodowych. W odróżnieniu od mechanika samochodowego, który zajmuje się całym pojazdem, przedmiotem zainteresowania wulkanizatora są wyłącznie koła. Podstawową usługą świadczoną przez punkt zajmujący się wulkanizacją jest sezonowa wymiana ogumienia. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu zmiana opon letnich na zimowe bądź zimowych na letnie zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut. Po nałożeniu opony na felgę wulkanizator dokonuje wyważenia koła przy użyciu wyważarki. Podczas wyważania specjalista wykorzystuje ciężarki klejone lub nabijane na felgę. Równomierne rozłożenie masy felgi i opony wokół środka obrotu koła pozwala uniknąć nieprzyjemnych wibracji podczas jazdy. 

Zakres usług świadczonych przez warsztaty wulkanizacyjne obejmuje także naprawę i bieżnikowanie ogumienia. Przebicie opony ostrym przedmiotem nie zawsze musi wiązać się z koniecznością zakupu nowej gumy. Doświadczony wulkanizator po dokonaniu oględzin jest w stanie usunąć uszkodzenie. Naprawa polega zwykle na umieszczeniu w otworze gumowego kołka, który skutecznie uszczelni oponę. W przypadku większych uszkodzeń możliwe jest naklejenie specjalnej łatki. Prawidłowo wykonana naprawa daje gwarancję szczelności i sprawności opony przez długi czas. Niektóre warsztaty wulkanizacyjne oferują swym klientom także usługę polegającą na bieżnikowaniu ogumienia. Nałożenie nowego bieżnika w miejsce starego i zużytego pozwala znacząco wydłużyć żywotność opon. Jest do dobre rozwiązanie dla osób, które szukają ekonomicznych rozwiązań.

Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego

Skuteczność i szybkość działania warsztatów wulkanizacyjnych uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju i jakości zastosowanego sprzętu. Podstawę wyposażenia stanowi podnośnik samochodowy. Najchętniej wybierane przez wulkanizatorów są podnośniki dwukolumnowe. W tego rodzaju konstrukcjach pojazd unoszony jest za pomocą dwóch par ramion. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zwolnić koła i zawiesić samochód w pozycji ułatwiającej wymianę ogumienia. Alternatywnym rozwiązaniem są podnośniki nożycowe.

Jednym z najważniejszych urządzeń stosowanych w warsztatach samochodowych jest montażownica do opon. Tego rodzaju sprzęt umożliwia szybki i łatwy montaż oraz demontaż ogumienia na feldze. Do dyspozycji wulkanizatorów są urządzenia półautomatyczne bądź automatyczne. Pierwsze charakteryzują się prostą konstrukcją oraz stosunkowo niską ceną i znakomicie sprawdzają się w mniejszych warsztatach. W profesjonalnych punktach zajmujących się serwisem ogumienia używa się zaawansowanych technicznie montażownic automatycznych. Urządzenia te wyposażone są w szereg funkcji ułatwiających pracę. Duża wydajność sprzętu pozwala na bezpieczną obsługę dużej ilości klientów. 

Po nałożeniu opony na felgę konieczne jest wyważenie koła. Do tego celu niezbędne jest użycie wyważarki. Profesjonalne urządzenia wyposażone są w laserowe nastawniki, a także precyzyjne czujniki do pomiaru bicia felgi. Obsługa sprzętu odbywa się za pomocą dużego i czytelnego kolorowego wyświetlacza. Ciekawym rozwiązaniem jest hamulec, który zatrzymuje koło dokładnie w miejscu, w którym wulkanizator powinien umieścić ciężarek. Do korygowania występującej nierównowagi wykorzystuje się ciężarki klejone lub nabijane o różnej gramaturze. Do ich wykonania najczęściej używa się ołowiu lub cynku. Ciężarki nabijane najczęściej montuje się na felgach stalowych. Produkty klejone znakomicie sprawdzają się w przypadku obręczy aluminiowych. Ich zastosowanie pozwala uniknąć korozji. Warsztat wulkanizacyjny obsługujący wszystkie rodzaje pojazdów powinien być także wyposażony w ciężarki do aut ciężarowych o większej gramaturze, a także specjalne modele mocowane na szprychach felg motocyklowych. Zobacz ofertę na https://sklep-warsztat.pl/product-category/ciezarki-do-kol/ciez-klejone/

[Głosów:0    Średnia:0/5]