Samochód, czyli sposób na życie

Żyjemy w czasach, kiedy samochód nie jest luksusem ani dobrem z górnej półki. Dziś samochód jest tak samo niezbędny do życia, jak buty i zimowa kurtka. Nie każdy czuje potrzebę posiadania smartfona i tabletu, ale każdy chce mieć samochód. Szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce to dziś konieczność, jeśli chce się normalnie funkcjonować.

Wybór auta

Kupno samochodu wymaga gruntownego przemyślenia tematu i odpowiedzenia sobie na kilka pytań. Po pierwsze trzeba wiedzieć, dla kogo ma być samochód. Samotny człowiek nie potrzebuje tak dużego samochodu, jak ojciec pięciorga dzieci. Z kolei młody człowiek chętniej postawi na auto zrywne i szybkie niż takie, które mało pali. Moc silnika ma znaczenie przy długich trasach, do jazdy po mieście wystarczy więc mały motor. Samochód miejski może spokojnie mieć niskie zawieszenie, ale już samochód do jazdy w terenie powinien mieć wysokie. Niekoniecznie musi to być samochód terenowy, może być coś pośredniego między jeepem a klasycznym sedanem. To, ile samochód pali, także jest ważne, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużo pieniędzy na benzynę. Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność. Kobiety z pewnością powiedzą, że ważny jest także kolor.

Za gotówkę czy na raty

Jeśli już zapadnie decyzja o kupnie samochodu, trzeba się zastanowić, czy to będzie auto nowe czy używane. Niewątpliwie kilkuletnie auta są tańsze, ale koszty eksploatacji mogą okazać się wyższe. Samochody używane niosą ze sobą ryzyko konieczności wymiany wielu części, nawet jeśli nie od razu, to po stosunkowo niedługim czasie. Z kolei nowe samochody nie kosztują mało, ale dają gwarancję bezawaryjnej jazdy.

Jednak sfinansowanie nowego samochodu nie zawsze jest łatwe. Nie każdy ma w domu odłożone pieniądze na taki wydatek. Zresztą, zamiast odkładać kilka lat, o wiele lepiej jest kupić samochód na raty. Można się nim cieszyć od razu, a raty spłacać przez dłuższy czas. To rozwiązanie niesie ze sobą same korzyści. Po pierwsze nie trzeba długo oszczędzać, by cieszyć się samochodem, po drugie nowy samochód na ogół ma w pakiecie ubezpieczenie, więc nie trzeba za nie dodatkowo płacić. Po trzecie nowy samochód objęty jest gwarancją producenta, więc ewentualne awarie to problem serwisu.

Samochód to swego rodzaju wizytówka. Wybór auta świadczy niekoniecznie o zasobności portfela, za to świetnie demaskuje charakter kierowcy. Francuska delikatność, niemiecka solidność, japońska niezawodność czy włoska sylwetka – w każdym przypadku wybór świadczy o predyspozycjach właściciela.

[Głosów:1    Średnia:5/5]