Prędzej czy później każdy kierowca staje przed koniecznością sprzedaży samochodu. Jednak jest to proces, który nie należy do najłatwiejszych. Trzeba dopełnić pewnych formalności oraz przygotować auto do sprzedaży. W poniższym artykule podpowiadamy, jak się do tego zabrać i od czego należy zacząć.
Co zrobić przed wystawieniem ogłoszenia?
Zanim wystawisz ogłoszenie o sprzedaży samochodu, najpierw warto odpowiednio przygotować auto. W tym celu należy zadbać o jego stan wizualny. Oczywiście wszystko w granicach normy. Musisz zadbać o porządek w środku samochodu i poprawić wszystkie niedociągnięcia, które wcześniej były zaniedbywane. Nie wolno pozbywać się śladów naturalnej eksploatacji, ponieważ to budzi podejrzenie, że chcesz zamaskować zły stan techniczny samochodu. Ogólnie rzecz biorąc, ma być czysto i schludnie, ale bez przesady.
Sprzedawany samochód powinien wyglądać schludnie i naturalnie jednocześnie. Dopiero wtedy można przystąpić do konstruowania atrakcyjnej oferty. Jak szukać i gdzie dodać darmowe ogłoszenie motoryzacyjne dowiesz się, czytając motoego.pl.
Jak wystawić ogłoszenie o sprzedaży samochodu?
Sama forma ogłoszenia motoryzacyjnego jest niezwykle istotna, ponieważ musi prezentować się atrakcyjnie i wzbudzać zainteresowanie. Ważne jest również to, aby nie poprzestawać na jednym ogłoszeniu. Im więcej bowiem ofert sprzedaży, tym większa szansa na dotarcie do potencjalnego kupującego. Dlatego warto wystawić ogłoszenie na jak największej liczbie serwisów. Warto również zawiesić je na szybie samochodu. Zawsze istnieje szansa, że zainteresuje ona któregoś z przechodniów. W ogłoszeniu musi znajdować się opis techniczny pojazdu, informacja o przebiegu, o jego dodatkowym wyposażeniu. Im więcej zamieścisz informacji, tym lepiej.
Przyłóż się do zrobienia dobrych zdjęć. Oczywiście nie wchodzą w grę żadne nieostre fotografie, z których nic nie wynika. Obraz musi być wyraźny. Dobrze, aby zdjęć było dużo, by osoba zainteresowana ofertą mogła dokładnie obejrzeć stan samochodu. Nie bój się fotografować usterek w postaci rys czy rdzy. W ten sposób pokażesz, że jesteś uczciwym sprzedającym, który nie ukrywa wad samochodu.
Jaka umowa sprzedaży samochodu?
Kiedy już znajdzie się osoba chętna na kupno twojego samochodu, musisz dopełnić potrzebnych formalności. Nie istnieją co prawda regulacje prawne określające formę umowy, jednak niezależnie od tego, w jej treści nie może zabraknąć pewnych elementów.
Umowa kupna-sprzedaży pojazdu musi zawierać:
- datę zawarcia transakcji,
- numer rejestracyjny,
- numer vin,
- markę pojazdu,
- typ i model,
- kolor,
- rocznik,
- przebieg,
- ogólny stan techniczny,
- ewentualne wady,
- cenę,
- sposób przekazania samochodu,
- dane stron zawierających umowę,
- własnoręczne podpisy obu stron.
Co robić po sprzedaży samochodu?
Oczywiście na samej sprzedaży nie kończy się cały proces. Osoba zbywająca pojazd, musi zgłosić ten fakt w Wydziale Komunikacji. Należy tego dokonać w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zawarcia umowy. Trzeba tego dokonać w formie pisemnej na specjalnych drukach. Do wglądu dołączana jest umowa kupna-sprzedaży. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ uchroni to cię to przed problemami i składaniem wyjaśnień, gdy dojdzie do popełnienia wykroczenia lub nawet przestępstwa przez osobę, która kupiła od ciebie samochód.