Czym jest ogrzewanie postojowe?

Zima to zmora dla wielu kierowców, którzy wciąż borykają się z tym samym problemem – przymarzające zamki, zamarznięte szyby i, co najgorsze, silnik, którego nie możemy uruchomić. Co robić żeby zminimalizować trudy tej uporczywej dla nas pory roku? Z pomocą przychodzi tzw. ogrzewanie postojowe. Choć, wciąż jest to rozwiązanie, które określa się mianem luksusowego i jest dość kosztowne, warto się o nie pokusić.

Czym jest ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe to możliwość rozpoczęcia procesu nagrzewania naszego auta, zanim jeszcze do niego wsiądziemy. Jego zadaniem jest przygotowanie samochodu do jazdy w ciężkich warunkach atmosferycznych. Głównym zamiarem ogrzewania postojowego jest wzrost temperatury kluczowych podzespołów samochodu, tak, by bez trudu mogły rozpocząć swoją pracę oraz roztopienie lodu zalegającego na szybach oraz przyczyniającego się do zmrożenia zamków i uniemożliwienia ich otworzenia.

Jak uruchomić takie ogrzewanie?

Ogrzewanie postojowe funkcjonuje dzięki sterowaniu zewnętrznemu. Możliwe jest to np. dzięki użyciu smartfona i odpowiedniej aplikacji, która umożliwi nam kontakt z naszym autem poprzez telefon. Można zaprogramować włączanie ogrzewania postojowego z zaplanowaniem godzinowym.

Typy ogrzewania

Najprostszym i najtańszym sposobem na zamontowanie ogrzewania postojowego jest system elektryczny, czyli tzw. ogrzewanie na prąd. Żeby móc korzystać z jego dobrodziejstw, będziemy potrzebowali kilku gadżetów. Po pierwsze – grzałka elektryczna, którą umiejscowimy w silniku. W środku auta należy zamieścić odpowiedni grzejnik. Inny typ ogrzewania postojowego określamy jako spalinowe. Działają one w oparciu o specjalne piecyki, które źródło do działania pobierają z paliwa. Wśród nich wyróżnimy dwa rodzaje: „suche”, które niczym farelka dmuchają gorącym powietrzem oraz „mokre”, których funkcją jest podgrzewanie płynu chłodniczego oraz wymuszenie jego krążenia po całym układzie i przekazywaniu ciepła dalej.

Ogrzewanie postojowe ułatwi nam korzystanie z auta w zimie, kiedy potężne mrozy uniemożliwiają swobodne uruchomienie samochodu, otworzenie drzwi czy pozbycie się lodu z szyb.

[Głosów:2    Średnia:4/5]