Jak samodzielnie zamontować czujnik parkowania?

Parkowanie tyłem, mimo, że stanowi element każdego egzaminu na prawo jazdy, wciąż bywa problemem dla wielu kierowców. W wielu przypadkach trudność nie wynika z braku umiejętności technicznych prowadzenia samochodu, ale z ograniczonego pola widzenia, wywołanego np. bardzo dużym gabarytem auta. Czujnik parkowania to urządzenie, które okaże się pomocne dla każdego, kto tego problemu doświadczył.

Czym jest czujnik parkowania i jakie są jego rodzaje?

Czujnik parkowania to urządzenie, a właściwie system, który pomoże nam sprawnie i bez trudu zaparkować, nie powodując zderzenia, nawet wtedy, kiedy nasze pole widzenia jest bardzo ograniczone. Polega on na podwójnej pracy. Pierwszym jego zadaniem jest wychwycenie zbliżającej się przeszkody oraz oszacowanie odległości między nią, a autem. Drugim zaś, przesłanie sygnału ostrzegawczego do urządzenia generującego dźwięk alarmowy, kiedy odległość między autem a przeszkodą jest zbyt bliska.

Istnieją dwa główne rodzaje czujników parkowania. Pierwszy, tradycyjny, opiera się na technologii przewodowej. System ten działa dzięki obecności czterech czujników ultradźwiękowych, które są zsynchronizowane z centralą za pomocą kabla. Drugi typ polega na bezprzewodowej komunikacji. Wykorzystują one technologię Wi-Fi. Nie popadajmy jednak w hura optymizm. Bezprzewodowość tego systemu ogranicza się do wymiany sygnałów między modułem sterownia, a wyświetlaczem. Czujniki dalej muszą zostać połączone kablem z centralką.

Jak samodzielnie zamontować taki system?

Zanim zaczniesz montować system czujników parkowania, upewnij się, że zgromadziłeś wszystkie potrzebne narzędzia. Będą nimi wiertarka, wiertła z otwornicą puszkową, lutownica, cyna, taśma izolacyjna, płaski śrubokręt. Czujniki należy zamontować w zderzaku na wysokości od 45, do 65 cm nad ziemią, nie powinny być również rozmieszczone między sobą dalej niż w odległości 45 cm. Wszystkie powinny być umieszczone na tym samym poziomie. Centralkę zamontuj w bagażniku. Ważne żeby wszystkie przewody dobrze przylutować oraz owinąć taśmą izolacyjną, która zapobiegnie nabraniu wilgoci. Został jeszcze ekran. Warto zamontować go w przestrzeni nad tylną szybą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie wybrać wycieraczki?
Następny artykułCzym jest ogrzewanie postojowe?

Pasją do motoryzacji zaraził mnie tato, który w wolnych godzinach lubił dłubać przy swoim aucie. Teraz gdy znajdujemy na to czas robimy to wspólnie! :)