Amortyzatory. Kontroluj ich stan

Sprawność auta i jego techniczna wytrzymałość oraz to, jaki komfort jazdy zapewnia, w dużej mierze zależy od właściwej pracy amortyzatorów. Te z pozoru niewinne drążki oplecione sprężoną, stanowią jeden z najważniejszych elementów zawieszenia i zapewniają nam bezpieczeństwo na drodze.

Amortyzatory są różne i dobieramy je według rodzaju samochodu oraz jego przeznaczenia. Jeżeli preferujemy jazdę sportową, ważniejsza jest dla nas jakość prowadzenia i potrzebujemy amortyzatora twardego. Miękki sprawdzi się w nazwijmy to – normalnej jeździe, gdyż idealnie tłumi drgania, ale ujemnie wpływa na jakość jazdy. Trzeci wariant stanowią specjalne amortyzatory do samochodów terenowych i dostawczych.

Praca amortyzatorów polega na redukcji drgań wywołanych kontaktem opony z nierównościami drogi. Okiełznanie drgań powstających np. po najechaniu na dość dużą dziurę, zapewnia kierowcy możliwość dalszego panowania nad samochodem i utrzymywania kontroli na drodze, trzymania się jezdni i niestwarzania sytuacji zagrożenia wypadkiem. Dzięki pracy amortyzatora, koło, które wpadnie w dziurę czy nierówność, utrzyma dalszy kontakt z podłożem.

Przez ciągłe działanie potężnych sił, amortyzatory są stale poddawane procesowi stopniowego zużywania. Jedynie sprawny amortyzator potrafi zapewnić kierowcy pełną kontrolę na drodze. Często bagatelizujemy stan techniczny amortyzatora, tymczasem, od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Dodatkowo, zbyt duży stopień zużycia amortyzatora może narazić nas na duże koszty dodatkowe. Zły stan amortyzatora może negatywnie przełożyć się na pozostałe elementy zawieszenia oraz układu kierowniczego, a w ostateczności, nawet i na silnik.

Dlatego, stan amortyzatorów powinien być często weryfikowany. Najbardziej optymalnym założeniem jest sprawdzanie ich stanu technicznego co kilkadziesiąt kilometrów. Dla wielu jest to niewykonalne, ale pamiętajmy, żeby nie bagatelizować problemu zużycia tego elementu, bo może to przyczynić się do zagrożenia na drodze, ale również i być początkiem destrukcji dla innych podzespołów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym jest ogrzewanie postojowe?
Następny artykułZadbaj o karoserię swojego auta

Pasją do motoryzacji zaraził mnie tato, który w wolnych godzinach lubił dłubać przy swoim aucie. Teraz gdy znajdujemy na to czas robimy to wspólnie! :)