Felgi

Felgi to jeden z kluczowych elementów w wyglądzie każdego pojazdu osobowego. Wiedzą o tym nie tylko amatorzy tuningu, ale wszyscy kierowcy, dla których istotny jest wygląd ich pojazdu. W dobrej jakości felgi potrafimy zainwestować naprawdę wysokie sumy, w przekonaniu, że to właśnie za ich pomocą nasze auto uzyskuje swój niepowtarzalny charakter. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w temat felg, w trakcie którego postaramy się udzielić podpowiedzi w podstawowej sprawie – felgi stalowe czy aluminiowe?

Felgi samochodowe – praktyczne i estetyczne

Felgi samochodowe to oczywiście nie tylko ozdoba. Oprócz tego, że pozytywnie wpływają na wygląd pojazdu, wywołują również inne efekty. Przede wszystkim – poprawiają sztywność kół oraz funkcjonalność całego zawieszenia. Ma to duże znaczenie dla całościowego funkcjonowania pojazdu, zwłaszcza gdy poruszamy się z dużą prędkością lub wchodzimy w zakręty.

Waga felg jest jednym z głównych kryteriów w trakcie ich zakupu. Felgi wykonane z aluminium są oczywiście lżejsze niż ich stalowe odpowiedniki. W przypadku samochodów poruszających się na większych kołach (dla których dedykowane są felgi większe niż 18-calowe), dostać możemy wyłącznie wersje aluminiowe. Najlżejsze felgi to modele produkowane dla potrzeb sportowców rajdowych.

Warto przy tym podkreślić, że felgi są elementem nieresorowanym w konstrukcji samochodu, to znaczy – nie są podparte przez konstrukcję zawieszenia. Co to oznacza? Że są niezwykle podatne na oddziaływania fizyczne – takie jak wstrząsy i drgania, pojawiające się w trakcie jazdy oraz wchodzenia w zakręty. W celu ograniczenia wpływu tych oddziaływań na pracę samochodu wybiera się felgi o optymalnym obciążeniu.

Elastyczność felg aluminiowych i stalowych

Felgi to do pewnego stopnia elastyczny element w konstrukcji samochodu. Zwłaszcza gdy mowa o felgach aluminiowych. W ich przypadku poziom absorpcji nacisku jest naprawdę wysoki, a przez to – alufelgi mogą uchronić pojazd przed niejednym uszkodzeniem. Felgi stalowe są mniej plastyczne, a tym samym zapewniają pojazdowi większą sztywność w trakcie prowadzenia.

Szczególne znaczenie w przypadku felg aluminiowych ma układ ich ramion. Wbrew pozorom, ramiona aluminiowe mają wartość nie tylko estetyczną, ale również praktyczną. Za ich pomocą przenoszone są siły fizyczne działające na samochód. Po felgi wykonane z dużej ilości ramion i szprych powinni sięgać przede wszystkim kierowcy preferujący dynamiczną, szybką jazdę.

Oczywiście, nie jest to jedyna funkcja praktyczna, którą pełnią ramiona felg. W standardowej feldze występuje 5 ramion, gdyż układ taki zapewnia optymalne warunki chłodzenia. Ponadto, stosowane w niektórych modelach felg dodatkowe otwory zwiększają ich zakres wentylacji. Zapobiega to niepożądanemu tarciu i przegrzaniu układu hamulcowego.

Jeśli poszukujesz rozbudowanej oferty felg samochodowych, polecamy zapoznać się z: franceauto.pl. W jego ofercie znajdują się felgi o różnych parametrach, dedykowane do najpopularniejszych marek samochodów (m.in. Peugeot, Renault, Citroen).

Rodzaj wybranych felg ma również wpływ na sztywność samego zawieszenia. Dobrej jakości felgi potrafią zoptymalizować sztywność oraz redukować poziom odchylania kół w trakcie wchodzenia w zakręty. W ten sposób redukuje się oddziałujące na koła intensywne przeciążenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]