Filtr paliwa – co należy wiedzieć o tym elemencie samochodu?

0
942

W każdym samochodzie zamontowany jest filtr paliwa, który spełnia bardzo ważne zadanie. Odpowiada on bowiem za sprawne działanie wielu podzespołów w pojeździe. Każdy właściciel auta powinien posiadać przynajmniej podstawowe informacje o filtrach paliwa. Co zatem należy wiedzieć o tym elemencie?

Czym jest filtr paliwa?

Filtr paliwa jest częścią układu paliwowego. Swoim wyglądem przypomina on nieco metalową lub plastikową puszkę, która zakończona jest króćcami, dzięki którym filtr łączy się z przewodami paliwowymi. Ogólnie rzecz ujmując, na rynku wyróżnić można dwa modele filtrów paliwa. Pierwszy typ to filtr, który dostosowany jest do pracy z silnikiem benzynowym. Najczęściej taki filtr znajduje się bardzo blisko zbiornika na paliwo. Najważniejszym zadaniem tego modelu filtra jest zatrzymywanie brudu, kurzu czy pyłu. Drugi model filtra paliwa to filtr dostosowany do pracy z silnikiem dieslowym. Zapobiega on przedostawaniu się nie tylko zabrudzeń, ale i wody. Niezależnie od posiadanego silnika, każdy typ filtra paliwa cechować powinien się wysoką jakością. Dobrze jest zatem postawić na sprawdzonego producenta jak np. markę Filtron.

Czy filtr paliwa należy wymieniać?

Oczywiście filtr paliwa w samochodzie musi być regularnie wymieniany. W przypadku niektórych modeli aut taką wymianę można przeprowadzić samodzielnie. Jeśli ktoś jednak nie czuje się na siłkach, aby filtr wymienić samemu, może to zlecić w warsztacie samochodowym. Najważniejsze jest jednak, aby o wymianie filtra nie zapominać. Jest to bowiem niezwykle ważny element w samochodzie. Brak wymiany filtra w odpowiednim momencie będzie negatywnie wpływał na działanie innych podzespołów, a tym samym na ogólną sprawność auta. Jest tak niezależnie od tego, czy zamontowany jest filtr Filtron, czy innej marki. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta samochodu i wymieniać filtr w wyznaczonych przez niego terminach.

Kiedy wymienić filtr paliwa na nowy?

Filtr paliwa powinien być wymieniany co 30-60 tys. kilometrów. To kiedy konkretnie filtr powinien być wymieniony, uzależnione jest od wskazówek producenta samochodu. Każdy producent w instrukcji zawsze podaje jasne wytyczne co do wymian różnych podzespołów, w tym filtra paliwa. Często słychać głosy zachęcające do nawet częstszej wymiany filtra niż zaleca to producent auta. Filtr bowiem ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie silnika. Kupując nowy filtr paliwa, pamiętać trzeba, aby był to element naprawdę wysokiej jakości. Warto pod tym kątem zapoznać się z ofertę marki Filtron.

[Głosów:0    Średnia:0/5]