Częstym problemem wielu osób, które chcą dokonać drobnych poprawek i usunąć ubytki lakieru samochodowego jest dobranie odpowiedniej kolorystyki tak, aby nie było widać różnicy. Oczywiście można tu posłużyć się oryginalnym lakierem, jeśli taki znajduje się na samochodzie. Oznaczenie jego koloru możemy wszak znaleźć na tabliczce znamionowej. Trzeba jednak wiedzieć, że efekt może nie być jednolity, a różnica z pewnością będzie widoczna. Co zatem zrobić? Można odwiedzić sklep lakierniczy i poradzić się sprzedawcy, który może dobrać zbliżony odcień, do tego, który aktualnie znajduje się na karoserii.
Co wpływa na kolor lakieru samochodowego?
Zanim wybierzemy się do sklepu z lakierami samochodowymi warto dowiedzieć się, dlaczego wybór oryginalnego lakieru na pomalowanie fragmentu samochodu nie koniecznie jest dobrą opcją. Wydawać, by się mogło, że wszystko mamy wyłożone „jak na tacy”, wszak kolor lakieru możemy odczytać. Jednak musimy wziąć pod uwagę to, że na kolor lakieru wpływa eksploatacja samochodu i czynniki atmosferyczne, a w szczególności promieniowanie UV. Wprawdzie lakiery posiadają zwykle powłokę chroniącą przed jego szkodliwym działaniem, jednak z czasem każdy lakier traci te właściwości i wtedy zaczyna blaknąć. Wpływ na lakier ma również deszcz, a przede wszystkim śnieg zmieszany z solą drogową. To ona ma najbardziej destrukcyjny wpływ na lakier samochodu i po lakierowaniu nie można zapomnieć o stosowaniu wosku samochodowego, który uchroni przed wżerami. Wracając jednak do doboru lakieru, dobrze jest posłużyć się tabliczką znamionową bo poza kolorem odczytamy z niej również rodzaj lakieru jaki jest na samochodzie, czyli akrylowy, z bazą wodną, metalizowany, czy też dwuskładnikowy. Jednak sam numer VIN nie da nam zawsze wszystkich informacji. Konieczne będzie zajrzenie do bazy producenta samochodu. Decyzja o wyborze oryginalnego lakieru skutkować będzie koniecznością ponownego lakierowania całego samochodu, chyba, że jesteśmy w stanie w przypadku ubytku pogodzić się z różnicą w kolorze lakierowanego fragmentu i reszty karoserii.
Spektrofotometr pomoże dobrać kolor lakieru najbliższy oryginałowi
W przypadku napraw powypadkowych udajemy się do blacharza-lakiernika. Tutaj nie może obejść się bez ponownego lakierowania części, dlatego właściwe dobranie koloru ma bardzo duże znaczenie. Po wybraniu rodzaju ziarna wykonuje się pomiar powłoki lakierniczej, a następnie dane wgrywane są do programu kolorystycznego. Na tej podstawie dobierany jest kolor po uprzedniej próbie natryskowej. Jeśli konieczne są poprawki, gdyż efekt nie jest zadowalający, wykonuje się ponowne próby natryskowe i koryguje się kolor. Tutaj istotne znaczenie dla każdego lakiernika ma dokładne przygotowanie bazy, jej porcjowanie, a także precyzyjne wymieszanie pigmentów. Mieszanka musi być jednorodna. Spektrofotometr eliminuje błąd ludzkiego oka, ale przyrząd pomiarowy musi być właściwie skalibrowany, a powierzchnia pomiarowa oczyszczona i wypolerowana. Oczywiście dobranie odcienia nawet z pomocą komputerową w 100% nie jest możliwe, zatem resztę załatwić może umiejętne cieniowanie.
Jak dobrać lakier samochodowy w przypadku samochodu, który nie posiada oryginalnego lakieru?
Wiele osób kupuje używane samochody z zagranicy, które pierwszą młodość, a często także pierwsze dachowanie mają już za sobą. W związku z tym często wychodzi na jaw, że samochód był poddany naprawie blacharsko-lakierniczej. Bywa tak, że samochód nie ma już grama oryginalnego lakieru. W związku z tym pozostaje sprawdzenie jaki lakier został użyty innym sposobem, a mianowicie poprzez użycie pasty polerskiej. Jednorodny lakier akrylowy zostawi ślad na materiale używanym do polerowania, natomiast lakier dwuwarstwowy już nie.
Jak dobrać kolor lakieru w przypadku lakieru metalicznego lub perłowego?
Największe wyzwanie przy poprawkach lakierniczych stanowią lakiery metaliczne i perłowe. Lakier musi wyglądać tak samo, niezależnie od kąta patrzenia, chyba, że chce się uzyskać efekt kameleona. Powłoka perłowa musi równomiernie odbijać promienie świetlne. Tutaj konieczne jest udanie się do mieszalni, gdzie uzyska się pożądany kolor, najbardziej zbliżony do tego na karoserii.
Odpowiednie dobranie koloru lakieru wymaga wiedzy i doświadczenia. Choć można wybrać się do sklepu z lakierami samochodowymi, to najlepiej wybrać profesjonalną mieszalnię. Jeśli poprawki są naprawdę drobne można na podstawie tabliczki znamionowej dobrać odpowiedni rodzaj i odcień lakieru w sklepie lakierniczym i je wykonać.