Jak wybrać tanie i dobre opony letnie

Wybór opon często sprowadza się do wyboru pomiędzy tańszymi lub droższymi alternatywami. Wszystkie opony samochodowe można podzielić na kilka kategorii w zależności od ich jakości oraz ceny, które zawsze idą w parze. Im wyższej jakości ogumienie wybierasz, tym będzie ono droższe. Wielu kierowców próbuje w ten sposób zaoszczędzić na ich zakupie, wybierając model stosunkowo tanie i względnie bezpieczne. Jeśli również zaliczasz się do tej grupy, to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej przybliżamy temat ogumienia ekonomicznego oraz wskazujemy jak wybierać opony, by pomimo ich niskiej ceny okazały się zakupem udanym.

Opony letnie oraz najważniejsze kryteria ich zakupu 

Wybierając opony, warto rozpocząć nie tyle od samej ich ceny, co od ich dopasowania do Twojego modelu pojazdu. Ważne jest między innymi, aby opona była dedykowana do typu pojazdu i jego gabarytów, a także do sposobu wykorzystania. Sposób użytkowania pojazdu – czyli preferencje związane ze stylem i częstotliwością jazdy – mają pod tym względem olbrzymi wpływ. Odmienny typ ogumienia warto wybrać, jeśli planujesz pokonywanie długich tras, a odmienny jeśli planujesz jeździć przede wszystkim ze swojego miejsca zamieszkania do pracy. 

Kolejną sprawą jest cena opony, która powinna mieścić się w granicach Twojego budżetu. Z jednej strony, wzrastająca ilość dostępnych opon może wywołać niemałe rozkojarzenie oraz utrudnić wybór. Z drugiej jednak – wśród setek typów ogumienia z pewnością znajdziesz zestaw dopasowany zarówno do potrzeb Twojego pojazdu, jak i grubości portfela. 

Marka opon a ich jakość – jakie ogumienie wybrać? 

Duże znaczenie dla nabywców ma marka opon, które pragną wybrać. Jest to istotny kierunkowskaz, który świadczy o ich jakości oraz standardzie wykonania. Oczywiście, najlepszym wyborem jest sięgnięcie po ogumienie oferowane przez globalne, sprawdzone i uznane marki. Masz wówczas gwarancję, że nabywasz opony o optymalnych w swojej klasie właściwościach. Dotyczy to zarówno sposobu ich bieżnikowania jak i wykorzystanych w produkcji mieszanek gum i innych składników. 

Różnica pomiędzy poszczególnymi dostawcami może dotyczyć takich parametrów jak: długość drogi hamowania, stopień przyczepności na zakrętów oraz ogólna wytrzymałość danego stopu gum. Najlepiej pod tym względem opony marki Dębica, Zeetex, Targum. Wśród producentów dedykowanych do pojazdów ciężarowych polecamy natomiast Handlopex opony.

Odradzamy wybór opon pochodzących od orientalnych i mało znanych producentów – na przykład opon chińskich. Choć ich cena może być wyjątkowo kusząca, to jednak niekoniecznie będą to opony bezpieczne lub stabilne. Najbardziej znani producenci korzystają z o wiele lepszej technologii oraz mieszanek materiałów, co znajduje swoje dokładne odzwierciedlenie w testach bezpieczeństwa. Ich opony wypadają znacznie lepiej w porównaniu do innych marek oferujących produkty w dolnej półce cenowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]