Jaki rodzinny samochód wybrać?

Auta rodzinne należą do najczęściej wybieranych na całym świecie. Ich ekonomiczność, przestronność i bezpieczeństwo sprawia, że idealnie wpisują się w potrzeby każdej rodziny.

Czym się kierować w wyborze auta?

Wybierając samochód rodzinny powinno wziąć się po uwagę kilka czynników m.in.to, jak często auto będzie używane w trasie, ile dzieci oraz w jakim wieku będzie z niego korzystało. Kluczowym składnikiem powinno być też bezpieczeństwo. Po zakupie auta zalecana jest regularna kontrola stanu pojazdu u mechaników i diagnostyka komputerowa czy wymiana klocków hamulcowych u specjalistów z Norauto.

Auto do szkoły i pracy

Gdy głównym przeznaczeniem pojazdu jest transport do pracy, szkoły, czy przedszkola, warto zainteresować się pojazdami typowo miejskimi. Ich główną zaletą jest niskie spalanie – na poziomie 5 litrów paliwa na 100 km. Auta takie wyposażone są coraz częściej w specjalny system mocowania fotelika dziecięcego ISOFIX. Pozwala on na sztywniejsze umiejscowienie dziecka w foteliku, co oznacza jego większe bezpieczeństwo. Niestety wadą samochodów miejskich jest przestrzeń. Nie każdy model takiego auta pomieści w swoim bagażniku np. wózek spacerowy.

Samochód na dłuższe trasy

Idealnym rozwiązaniem dla rodzin, które często podróżują na dłuższych dystansach, są samochody typu kombi. Mają one pakowne bagażniki o pojemności nawet do 500 litrów. Do takich pojazdów bez problemu mieszczą się np. dwa foteliki i wózki dziecięce. Nowoczesne auta o silniku diesla w wersji kombi, w cyklu mieszanym, spalają niewiele ponad 4 litry na 100 km. Są najczęściej wybieranymi typami auta rodzinnego.

A może SUV-a?

Polacy coraz częściej wybierają samochody typu SUV. Prócz ogromnej ładowności i wygody, charakteryzują się również wysokim zawieszeniem, które pozwala bez problemu udać się po wyboistych drogach np. na biwak do lasu czy nad jezioro. Kierowca w SUV-ie siedzi wysoko, co umożliwia mu lepszą widoczność i kontrolę nad pojazdem. Wbrew pozorom, tego typu auta nie mają dużego spalania . W cyklu mieszanym mogą pochłonąć jedynie 5 litrów paliwa na 100 km.

Dla 7 osobowej rodziny – VAN

Vany nie powinny kojarzyć się już z typowymi „zawalidrogami” z amerykańskich filmów lat 80. Obecnie są to przestronne pojazdy z potężnymi silnikami (nawet powyżej 200 koni mechanicznych), które palą niewiele ponad 5 litrów paliwa na 100 km. Pozwalają komfortowo podróżować nawet 7-osobowej rodzinie, zostawiając jeszcze sporo miejsca na bagaże (nawet do 400 litrów).

Do pickupa zmieści się najwięcej

Ciekawą propozycją na polskie warunki są pickupy. Dla rodziny, która prowadzi biznes lub gospodarstwo, jest to idealny samochód mogący udźwignąć bagaże o łącznej wadze do półtorej tony. Pickupy są też jedynymi obecnie autami, które można kupić rejestrując jako firmowe i odliczyć podatek VAT. Na tylnej kanapie bez problemu montuje się nawet do 3 fotelików dziecięcych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]