Wzmocnione żarówki – czy warto?

Producenci żarówek prześcigają się w coraz to nowszych modelach swoich produktów. Proponują mocne, bardzo mocne i ekstra mocne oświetlenie, które ma dostarczać nawet dwukrotnie więcej światła niż zwykłe żarówki halogenowe. Zazwyczaj takie ulepszone produkty są droższe. Tutaj pojawia się pytanie czy, aby na pewno są skuteczne?

Ulepszone – co to znaczy?

Ulepszone żarówki to produkty, których celem jest zapewnienie mocniejszego strumienia świetlnego. To zjawisko uzyskuje się poprzez skrócenie wolframowej skrętki i zastosowanie mieszanki gazów halogenowych z ksenonem. Ponieważ jednak zwiększenie sumarycznego strumienia świetlnego byłoby niezgodne z narzuconymi normami prawnymi, podawane przez producentów wartości dotyczą określonego kąta bryłowego oraz fragmentu jezdni, najczęściej w odległości około 50-75 metrów przed samochodem.

zarowki wzmacniane

Przyrost procentowy

Producenci żarówek operują wartościami swoich wzmacnianych modeli: +30% więcej światła, +60% do nawet +120%. Wszystko w zależności od użytej technologii. Niektórzy producenci stosują specjalne bańki szklane, pokryte specjalnym filtrem oraz powłokami, które mają optymalnie skierować i rozłożyć światło przy stałym, regulowanym normami strumieniu świetlnym. Niestety zwykle takie wzmacniane żarówki charakteryzują się krótszą żywotnością, ze względu na skrócony żarnik. Ulepszone żarówki są dostępne głównie z trzonkami H1, H3, H4 oraz H7, a ich ceny zaczynają się do kilkunastu złotych.

Uwaga na podróbki

Niestety wśród wielu producentów łatwo natknąć się na „chińskie” podróbki, które mimo wspaniałych opisów na opakowaniach, nie są tak wydajne, jak oryginalne, wzmocnione żarówki, takich firm, jak np. Osram czy Philips. Ponadto podrobione żarówki, które rzekomo są ulepszone i mocno świecą, bywają niebezpieczne dla reflektorów. Mogą się nagrzewać i niszczyć przekaźniki oraz uszkodzić lampę. Dzieję się tak dlatego, że po to, by zwiększyć moc wydzielanego światła, stosuje się żarówki bardzo mocne np. 100/90 W lub nawet mocniejsze. W Europie są one niedozwolone na drogach publicznych. Mimo to w marketach oraz innych niepewnych źródłach możemy na nie trafić.

unlimited

Osram, Philips i Tungsram

Decydując się na wzmacnianie żarówki szukajmy wśród produktów, których twórcy dbają o jakość. Najlepiej sięgać po sprawdzony, przetestowany asortyment, znanych producentów. Co obiecują producenci najpopularniejszych firm?

  1. Osram – proponuje wzmacniane żarówki serii Night Breaker Unlimited, które mają być wydajniejsze i jaśniejsze nawet do 110% bardziej o standardowych żarówek halogenowych. Ponadto ich zasięg ma być dłuższy o 40 metrów, a światło bielsze o 20% w stosunku do nieulepszanych żarówek. Mniej spektakularne, ale także wzmacniane są Osram Silverstar 2.0, które mają dawać do 60% więcej światła, na długość od 50 do 75 metrów przed pojazdem. Najnowsza propozycja firmy Osram to Night Breaker Laser – żarówki, które mają dawać do 130% więcej światła oraz do 40 m dłuższą wiązkę. Ponadto proponują do 20% bielsze światło. Wszystko oczywiście w pełni legalnie.
  2. Philips – podobnie jak Osram, uznana marka w dziedzinie oświetlenia Philips oprócz zwykłych żarówek halogenowych, proponuje ich wzmacniane odpowiedniki, jak X-tremeVision dające światło jaśniejsze do 130%, VisionPlus do 60% oraz WhiteVision słynące z intensywnego białego światła, o efekcie ksenonu. Dodatkowo Philips wprowadził propozycję dla kochających oryginalny wygląd – żarówki ColorVision, z legalnym „kolorowaniem”.
  3. Tungsramulepszone żarówki tego producenta, to seria Megalight Ultra +90%, dająca światło wzmocnione o 90% oraz bielsze od standardowego. Inna seria – Tungsram Sportlight Bluish proponuje o 50% lepsze światło oraz niebiesko-białą barwę.

wzmocniane zarowki

Firma równa się pewność

Kupując wzmacniane żarówki, ważne jest, aby stawiać na dobre, renomowane marki. Taka ostrożność, względem firm „noname” pozwoli nam mieć stuprocentową pewność, że kupowana przez nas żarówka jest legalna i nie zniszczy reflektorów, ani nie spali się w kilka dni po zamontowaniu. Czy wzmacniane żarówki faktycznie dają lepsze światło? W internecie znajdziemy mnóstwo testów tych żarówek, wraz z porównaniami i opiniami użytkowników. Łatwo można dostrzec, że sprawdzeni producenci nie pozwalają sobie na sprzedaż felernych produktów, gdyż mogłoby to nadszarpnąć wypracowaną do tej pory renomę. Jeśli szukacie wzmacnianych żarówek wysokiej jakości, koniecznie zajrzyjcie na nocar.pl, znajdziecie tam tylko solidne artykuły, znanych i poważanych firm.

Źródła zdjęć: osram.pl, philips.pl, pexels.com

[Głosów:6    Średnia:2/5]