Jakie formalności są związane z kupnem auta?

Zakup samochodu to poważna inwestycja, która wiąże się nie tylko z wyborem odpowiedniego auta pod kątem technicznym i wizualnym. Nie wystarczy dobrze ocenić stan samochodu i dopasować jego możliwości do naszego zapotrzebowania. Kupno auta to również szereg formalności, w których niejeden może się zagubić. Zamieszczamy wskazówki, dzięki, którym każdy będzie mógł swobodnie przebrnąć przez biurokratyczną stronę zakupu auta.

Pamiętajmy, żeby każdej transakcji dokonywać na zasadzie zawiązania umowy kupna-sprzedaży. Kiedy już podpiszemy taką umowę, a samochód z dumą stanie w naszym garażu, będzie czekało nas załatwienie trzech najważniejszych spraw.

Uiścij podatek

Należy pamiętać, że zakup samochodu traktowany jest przez Urząd Skarbowy jako wzbogacenie swojego stanu materialnego. Dlatego, kupno auta wiążę się z koniecznością odprowadzenia podatku od pozyskanego samochodu. Od momentu podpisania umowy, mamy 14 dni żeby zapłacić podatek od wzbogacenia się. W Urzędzie Skarbowym będziemy musieli wypełnić odpowiedni formularz, a dokładnie PCC-3.

Skala podatku od wzbogacania się wynosi 2% wartości produktu. Urząd Skarbowy nalicza podatek na podstawie cen rynkowych, więc celowe zaniżanie ceny kupna na umowie, nic nie da.

Przerejestrowanie

Kiedy już opłacimy podatek, będziemy musieli postarać się o nowe tablice rejestracyjne dla naszego nabytku. Przerejestrowania dokonamy w Wydziale Komunikacji. Musimy mieć ze sobą dowód osobisty, dotychczasowe „blachy”, dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem, dowód ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie

Na koniec pozostaje wykupić ubezpieczenie auta. Obowiązkowym ubezpieczeniem jest OC, AC opcjonalnym. W przypadku kupna auta używanego, prawo przewiduje przeniesienie polisy OC z poprzedniego właściciela, zaś ubezpieczenie AC zostaje anulowane. Nawet jeśli ubezpieczenie OC auta jest jeszcze aktualne, musimy udać się do ubezpieczyciela. Mamy dwie możliwości działania. Pierwsza zakłada wypowiedzenie umowy i szukanie nowego ubezpieczenia na własną rękę, druga zachęca do przepisania polisy na siebie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]