Przeciętna żywotność akumulatora samochodowego

W momencie zakupu nowego pojazdu, bardzo niewielki procent osób zwraca uwagę na rodzaj użytego w nim akumulatora. Może być to błędne podejście, ponieważ jest to jedna z najważniejszych części samochodu.

Coraz większe znaczenie akumulatorów

Na przestrzeni ostatnich lat rozwój elektroniki nie ominął branży motoryzacyjnej. Co się z tym wiąże, akumulatory odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie wielu urządzeń a także elementów elektronicznych samochodu takich jak komputery pokładowe czy nawigacja.

Chcąc by pojazd był jak najbardziej niezawodny, konieczna jest jego prawidłowa konserwacja oraz dbanie o akumulator. Według licznych statystyk to właśnie awarie akumulatorów są najczęściej zgłaszanymi podczas wzywania pomocy drogowej.

Żywotność akumulatorów

Znaczna część źródeł donosi, iż przeciętna żywotność akumulatora samochodowego wynosi mniej więcej od 3 do 6 lat. Na efektywności i czas i pracy składają się działania właściciela pojazdu, jego żywotność a także model i marka producenta. Popularne to akumulatory Bosch albo Varta

Warto wiedzieć, że głównymi przyczynami mającymi wpływ na żywotność akumulatorów jest:

  • Ilość ładowań (im większa tym akumulator szybciej się wyczerpuje)
  • Duża ilość krótkich tras
  • Częste awarie układu elektrycznego pojazdu
  • Korzystanie ze świateł czy klimatyzacji przy wyłączonym silniku

Sytuacja komplikuje się szczególnie w nowszych modelach samochodów. Duża ilość elektroniki sprawia, iż akumulatory są szczególnie podatne na usterki. Dotyczy to zwłaszcza samochodów wyposażonych w funkcję start-stop. Jest ona z jednej strony oszczędna ze względu na mniejsze zużycie paliwa, jednak stanowi duże dodatkowe obciążenie dla akumulatora.

 Dobry akumulator – inwestycja w bezpieczeństwo

Prawidłowe użytkowanie pojazdu zdecydowanie wydłuży okres użytkowania akumulatora. Należy jednak pamiętać, że wymiana tej części z reguły przypada co 3 lata.

Głównymi kryteriami, które należy wziąć pod uwagę kupując akumulator są opinie o produkcie, opis producenta oraz parametry. Kierowanie się w tym przypadku jedynie ceną, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Po więcej informacji o akumulatorach odsyłamy na https://mobilny-akumulator.pl/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]