Problem z uruchomieniem auta

Własny samochód to rozwiązanie stanowiące ogromną wygodę dla wielu ludzi. Nic w tym dziwnego, ponieważ pojazd umożliwia przewóz ludzi oraz różnych przedmiotów zarówno na krótkich, jak i dalekich trasach. Niestety podobnie jak inne maszyny, również samochody są narażone na wiele typów awarii oraz innych problemów. Jednym z nich może być kłopot z uruchomieniem silnika. Warto przyjrzeć mu się bliżej.

Czasami udając się rano do pojazdu, można natknąć się na niemiłą niespodzianką jaką jest brak możliwości uruchomienia auta. Rozwiązanie tego problemu jest oczywiście uzależnione od przyczyn, których może być całkiem sporo. Warto więc lepiej zgłębić temat.

Rozładowany lub niesprawny akumulator

Jedną z najczęstszych przyczyn problemu z uruchomieniem samochodu jest oczywiście niesprawny akumulator. W przypadku zbyt małej ilości prądu, rozrusznik pracuje wolno i nie jest w stanie odpalić silnika. Po pewnym czasie nie będzie on w stanie wcale „zakręcić” rozrusznikiem. W takim przypadku można uruchomić samochód „na kable” korzystając z pomocy osoby posiadającej auto ze sprawnym akumulatorem (np. sąsiada). Jest to jednak rozwiązanie doraźne chyba, że pojazd pokona jakąś daleką trasę i pozwoli alternatorowi na całkowite naładowanie akumulatora.

Najlepszym wyjściem jest naładowanie samochodowej baterii przy pomocy prostownika. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia z mikroprocesorami, które potrafią dość szybko naładować akumulator do wymaganego poziomu napięcia (optymalny poziom w przypadku akumulatorów 12V to 12,6 – 12,8V). Jeśli pomimo naładowania, akumulator dalej nie ma siły, wówczas należy dokonać jego wymiany.

Wadliwe przewody lub świece zapłonowe

Bardzo istotnymi elementami układu zapłonowego są przewody, które dostarczają prąd do świec. Zarówno kable, jak i świece ulegają zużyciu, a także są podatne na uszkodzenia i pęknięcia. Jeśli akumulator jest sprawny, a mimo to uruchomienie pojazdu jest niemożliwe to bardzo prawdopodobną przyczyną jest przebicie prądu wywołane pękniętym kablem. Raz na jakiś czas warto więc wymieniać kable razem ze świecami, aby uniknąć takich problemów.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Przed wezwaniem fachowców, dobrze jest samodzielnie sprawdzić pojazd pod kątem różnych drobnych usterek i problemów. Jedną z ważnych czynności jest ładowanie akumulatora oraz sprawdzenie świec i przewodów zapłonowych. Czasem problemem może być po prostu brak paliwa w zbiorniku, ale kłopot może dotyczyć rozrusznika, elementów zapłonu (np. spalony palec rozdzielacza zapłonu), itp. W przypadku braku standardowych wad i utrzymujących się problemów z uruchomieniem auta, należy pomyśleć o skorzystaniu z pomocy fachowca.

Fachowe wsparcie elektryków samochodowych

Warto pamiętać, że w stolicy oraz innych miastach działalność prowadzi wiele firm mogących pomóc w razie problemów z uruchomieniem auta. Najczęściej przyczyna jest związana z samochodową elektryką, dlatego idealnym fachowcem jest elektryk samochodowy. Wiele takich firm oferuje pomoc z dojazdem do klienta. W razie potrzeby można jednak odholować swoje auto do warsztatu w celu dokonania naprawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]