glinkowanie

Glinkowanie to popularny zabieg auto detailingowy, który wykonujemy najczęściej przed woskowaniem. Nie każdy kierowca wie jednak, na czym polega i jak go wykonać. Jeśli należysz do tej grupy, czytaj do końca. W tym artykule zdradzamy wszystko, co musisz wiedzieć o glince do lakieru.

Czym jest glinka samochodowa?

Glinka samochodowa czy też glinka do czyszczenia lakieru to plastyczna masa z tworzywa żywicznego. Zawiera cząsteczki ścierne o różnej grubości (w zależności od rodzaju glinki), a w dotyku przypomina plastelinę. Nie rysuje lakieru – mimo cząsteczek ściernych jest bezpieczna i delikatna. Może wyrządzić szkodę tylko wtedy, gdy zostanie niewłaściwie użyta.

Rodzaje glinek

Na rynku znajdziesz 3 typy glinek: miękkie, średnio-agresywne, agresywne. Pierwsze są najbardziej delikatne, mają najmniej cząsteczek ściernych i są też najbardziej plastyczne. Służą do usuwania niewielkich zabrudzeń. Glinka do lakieru średnio-agresywna jest odrobinę mniej plastyczna i usuwa nieco trudniejsze zabrudzenia. Glinka agresywna ma największe właściwości ścierne, usuwa trudne zabrudzenia, również te niewidoczne gołym okiem.

Glinki w zależności od rodzaju mają różne kolory. Glinka do lakieru pomarańczowa jest miękka, żółta – średnia, niebieska – twarda. Rodzaj należy dobrać do swoich potrzeb i umiejętności. Jeśli masz z tym problem, poradź się auto detailerów lub zapytaj sprzedawcę. Co istotne, glinki sprzedawane przez profesjonalistów znajdziesz również online.

Kiedy glinkujemy auto?

Glinki do czyszczenia lakieru używamy wtedy, gdy wymaga tego karoseria. Po czym to rozpoznać? Wystarczy, że wykonasz prosty test palca tj. przejedziesz opuszkami po powierzchni lakieru. Jeśli będzie chropowata, w lakierze kryją się zabrudzenia. Uwaga, test należy wykonywać na oczyszczonej już powierzchni. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że glinkowanie jest konieczne.

Po co glinkujemy?

Glinka do czyszczenia samochodu usuwa niewidoczne dla oka zabrudzenia. Są to takie zabrudzenia, które znajdują się w warstwie wierzchniej lakieru i których nie usuniemy ani cleanerem, ani szamponem. Mogą to być np. kurz, osad drogowy, kamień, kurz.

Po glinkowaniu lakier będzie gładki i czysty – gotowy do nałożenia warstwy zabezpieczającej np. wosku lub powłoki ceramicznej. Zabieg ten można przeprowadzać nawet 4 razy w roku.

Czy można glinkować samemu?

Tak naprawdę każdy może użyć glinki do lakieru, jeśli zapozna się z instrukcją glinkowania. Warto jednak pamiętać, że jest to zabieg, który wymaga czasu i odpowiedniej wprawy. Trzeba też wybrać właściwą glinkę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułVolkswagen Passat – wymiana części samochodowych
Następny artykułSerwis Nissana

Pasją do motoryzacji zaraził mnie tato, który w wolnych godzinach lubił dłubać przy swoim aucie. Teraz gdy znajdujemy na to czas robimy to wspólnie! :)