Samochody Smart

Samochody marki Smart produkowane są przez koncern Daimler AG. Ich nazwa pojawiła się po raz pierwszy w 1994 roku wskutek współpracy firmy Swatch z koncernem Mercedes-Benz – “Swatch Mercedes ART”. W 1998 roku wypuszczono pierwszy model danego samochodu – Fortwo W450. Z kolei pierwszy model Forfout W454 został wypuszczony w 2004 roku. Główna fabryka przedsiębiorstwa zlokalizowana jest w miejscowości Smartville w gminie Hambach na terytorium Francji.

Obecnie dane samochody sprzedawane są w 46 różnych krajach. Na nowoczesnym rynku motoryzacyjnym zaprezentowano 3 następujące modele: Fortwo, Fortwo Cabrio oraz Forfour. Dla każdego z nich w sklepie internetowym Topczescizamienne.pl bez problemu znajdziesz niezbędną część. Na terenie Europy są one oferowane wyłącznie w wersjach EQ, wyposażonych w silniki elektryczne. Nieco wcześniej, w latach 2003-2005, producent produkował także wersję Roadster. Dany model wyróżniał się podkreślonym, sportowym wyglądem, zdejmowanym sztywnym dachem Targa oraz turbodoładowanymi silnikami.

Samochody miejskie charakteryzują się niespotykanym wyglądem wnętrza oraz zewnętrznym, a także mnóstwem interesujących rozwiązań konstrukcyjnych. Są one wyposażone w napęd na tylne koła oraz silniki zamontowane w tylnej części samochodu, z wyjątkiem modelu Smart Roadster, który posiada jednostkę napędową zamontowaną w jego części środkowej. Kolejnym kluczowym rozwiązaniem jest klatka bezpieczeństwa zwana Tridion. Ta półkolista kapsuła wykonana jest z wysokowytrzymałościowej stali oraz zapewnia niezawodną ochroną pasażerów samochodu w momencie uderzenia czołowego, bocznego, tylnego oraz dachowania. Z kolei panele nadwozia wykonane są z plastiku, co znacznie zmniejsza masę pojazdu oraz ułatwia naprawę nadwozia.

Specjalnie opracowane strefy zgniotu umożliwiają rozproszenie siły uderzenia, z jednoczesną ochroną kabiny. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, samochody wyposażone są w przednie poduszki powietrzne, 3-punktowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami oraz ogranicznikami napięcia, system ABS, dystrybucję siły hamowania, elektroniczną kontrolę stabilności, asystenta wiatru bocznego Cross Wind Assist, aktywnego asystenta hamowania Active Brake Assist oraz układ wspomagający ruszanie pod górę Hill Start Assist. Wszystkie trzy wymienione elektryczne wersje samochodów marki Smart wyposażone są w silniki trójfazowe 60 kW/160 Nm, które umożliwiają rozpędzenie się do prędkości 130 km/h. Z kolei akumulator 17.2 kWh wystarcza na przejechanie około 130 km na jednym cyklu ładowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWszystko o certyfikacie SSL
Następny artykułFachowy wydruk cyfrowy za rozsądną cenę

Pasją do motoryzacji zaraził mnie tato, który w wolnych godzinach lubił dłubać przy swoim aucie. Teraz gdy znajdujemy na to czas robimy to wspólnie! :)