Przyciemnione szyby zmieniają wygląd całego auta. Samochód staje się wówczas bez wątpienia bardziej atrakcyjny, tak samo, jak w przypadku takiej czynności jak zmiana koloru auta. Zaletą ciemnych szyb jest również fakt, iż potrafią zmniejszyć zjawisko nagrzewania się wnętrza. Ta cecha jest przydatna zwłaszcza w trakcie doskwierających nam upalnych dni w lecie. W przypadku, gdy szyby nie zostały przyciemnione fabrycznie, możemy przyciemnić je w specjalistycznym zakładzie, albo spróbować wykonać tę czynność samodzielnie. Zabieg ten nie jest jednak łatwy, gdyż należy montować folię w sposób precyzyjny i dokładny, aby uniknąć nieładnych wgnieceń czy bąbli powietrza pod folią, psujących efekt wizualny.
Przyciemnianie szyb cena może być bardzo wygórowana dlatego wiele osób, decyduje się na samodzielne montowanie foli. Proces ten podnosi zdecydowanie komfort użytkowania samochodu, o ile tylko zostanie przeprowadzony z uwzględnieniem panujących norm i przepisów prawnych. Przyciemnienie szyb jest modyfikacją, która została uwzględniona w aktualnych zapisach prawnych. Ważnym punktem jest art. 66 ust. 1 pkt 5 w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Punkt ten mówi o tym, iż pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym, ma być zbudowany, wyposażony i utrzymany w taki sposób, aby zapewniał wystarczające pole widzenia kierowcy, a także swobodne i łatwe posługiwanie się urządzeniami do sygnalizacji, hamowania czy kierowania przy jednoczesnym obserwowaniu drogi.
W jaki sposób przyciemniać szyby?
Proces przyciemniania szyb można wykonać na własną rękę, jednak nie jest to łatwe zadania. Taka czynność wymaga przede wszystkim zdolności manualnych, środków chemicznych i paru narzędzi. Zanim zdecydujemy się zmienić wygląd szyb, zastanówmy się jaka folia 3m będzie najodpowiedniejsza dla naszego auta. Nie możemy wybrać foli zbyt ciemnej, gdyż może to skończyć się niechcianym mandatem. Wybrana przez nas folia 3m do zamontowania powinna posiadać odpowiednie certyfikaty i być wysokiej jakości. W przypadku starszych aut, montaż foli nie jest zbytnio skomplikowany, jednak nowsze modele posiadają wypukłe szyby, u których może być trudniej nakleić folię. Warto przygotować wcześniej taki sprzęt jak plastikowa szpachelka, nożyk. Szpachelka umożliwia równe rozprowadzanie folii po całej powierzchni szyby. Nożykiem natomiast pozbywamy się niepotrzebnych części. Przed przystąpieniem do montażu, należy dokładnie oczyścić auta z wszelkich zabrudzeń. Szyby muszą być idealnie czyste, aby folia nałożyła się równo, bez grudek.
Inny sposób przyciemniania szyb w samochodzie
Folia jest najbardziej znaną metodą do przyciemniania szyb, jednak niejedyną. Przyciemnić szyby można także przy pomocy piecowej metalizacji szkła tlenkami tytanu. Jednak tą metodą mogą posługiwać się jedynie fachowcy. Przyciemnianie szyb cenamoże wynieść nawet do 1,5 tysiąca złotych. Zależna jest od danej miejscowości, specjalistycznego zakładu, rodzaju auta oraz od ilości szyb.