Jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort jazdy samochodem jest temperatura panująca wewnątrz niego. W zimie dokucza nam chód, w lecie upał wyjątkowo ciężki do zniesienia. Otwieranie okien nie zawsze zda egzamin. Gwałtowny przewiew, przeciąg, mimo, że przyniesie pewne ukojenie, może być źródłem wielu problemów zdrowotnych wynikających z przewiania. Nie warto zatem męczyć się, lepiej korzystać z klimatyzacji, która pomoże nam zarówno w lecie, jak i w zimie. Pamiętajmy, komfort jazdy, to większe skupienie, a większe skupienie, to większe bezpieczeństwo.
Żeby móc w pełni cieszyć się klimatyzacją, należy o nią odpowiednio zadbać. Musimy kontrolować jej stan techniczny i sprawność. W tym celu, należy zwracać uwagę na pewne objawy wynikające z jej pracy, które mogą zwiastować awarię lub wyeksploatowanie systemu.
Na początku sprawdźmy, czy z klimatyzacji nie wydobywa się przykry zapach. To najczęstszy objaw nieprawidłowego jej stanu. Może on świadczyć o zbyt dużym zanieczyszczeniu instalacji lub, co gorsza, o pojawieniu się grzyba lub innych drobnoustrojów. Jeżeli wyczujemy nieprzyjemny zapach, nie zwlekajmy z kontrolą naszej klimatyzacji.
Inne widoczne oznaki niesprawnej klimatyzacji to przede wszystkim parujące szyby, które mogą świadczyć o złym stanie urządzeń dmuchających.
Żeby nie dopuszczać do skrajnych przypadków wadliwego stanu technicznego klimatyzacji, należy przeprowadzać regularne jej modernizacje. Nie są to czynności, ani czasochłonne, ani bardzo kosztowne. Żeby utrzymać system naszej klimatyzacji w ciągłej sprawności, wystarczy raz w roku dokonywać wymiany filtra, oczyścić kanały przelotowe, którymi powietrze dostaje się do środka samochodu i dokonać odgrzybienia parownika oraz poddaniu całkowitemu oczyszczeniu wlotu powietrza, które znajduje się na zewnątrz auta.
Pamiętajmy też by przestrzegać kilku prostych i podstawowych zasad, które pomogą zachować sprawność systemu. Jednym z nich jest przewietrzenie auta zanim włączymy klimatyzację. Dotyczy to upałów panujących w lecie i ekstremalnego nagrzewania się wnętrza auta. Jeżeli nie korzystamy z systemu klimatyzacji zbyt często, uruchommy go przynajmniej raz w tygodniu chociaż na 10 minut. Wpłynie to pozytywnie na sprawność sprężarki.