Wybieramy kask motocyklowy

Poczucie bezpieczeństwa to najważniejszy aspekt przy kierowaniu motocyklem. By czuć się pewnie za kierownicą jednośladu, należy wyposażyć się w wiele specjalistycznych akcesoriów, jak np. odpowiedni kombinezon wyposażony w system niwelowania możliwości wystąpienia urazu po wypadku, rękawice czy spodnie z ochraniaczami. Najistotniejsze jest jednak chronienie naszej najważniejszej części ciała, która jest jednocześnie najbardziej narażona na obrażenia – głowy. Zaopatrzmy się w dobrej jakości kask.

Wśród kasków motocyklowych (https://gmoto.pl/kaski-motocyklowe,994/) dostępnych na rynku, wyróżniamy cztery rodzaje, których użytkowanie uzależnione jest od uprawianego stylu jazdy. Kaski integralne są najbardziej bezpieczne i dlatego idealnie nadadzą się dla miłośników jazdy sportowej, którzy najbardziej narażeni są na upadki przy szybkich prędkościach. Kaski szczękowe są cięższe niż integralne, ale idealnie sprawdzą się dla motocyklistów poruszających się po mieście z niewielkimi prędkościami. Dzięki braku pełnego obramowania, umożliwiają swobodną komunikację z pieszymi. Kaski otwarte, których największą zaletą jest estetyczny wygląd, niestety zostają w tyle pod względem ochrony zarówno przed niekorzystnymi czynnikami pogody, jak i przed urazami w trakcie wypadku. Nie są to najbardziej bezpieczne kaski. Kaski enduro przeznaczone są do motocrossu, a ich specjalna konstrukcja w szczególności zapewnia ochronę brodzie i szczęce.

Wytyczne dobrego kasku

Najważniejsze jest, by kask posiadał atest i był homologowany. Jakikolwiek typ jazdy uprawiamy i jakikolwiek kask potrzebujemy, wybierzmy ten z atestem. Na bezpieczeństwie nie możemy oszczędzać. Kask może być wykonany z plastiku lub materiałów kompozytowych. Te drugie są o wiele bardziej twardsze i zapewniają lepszą ochronę. Oczywiste, że powinniśmy wybrać te, wykonane z materiałów kompozytowych. Powiedzmy to wyraźnie, kask może uratować nam życie, nie oszczędzajmy więc przy jego zakupie. inne aspekty dobrego kasku sprowadzają się już nie tyle do bezpieczeństwa, co komfortu użytkowania. Wybierajmy kask z dobrym systemem wentylowania, z dobrym polem widoczności oraz szybką, która nie będzie parowała.

[Głosów:1    Średnia:5/5]