Znalezienie dobrego samochodu z drugiej ręki jest czasami jak poszukiwanie igły w stogu siana. Oczywiście, nie oznacza to, że bezpieczny zakup nie jest w ogóle możliwy. Najważniejsze jest jednak przestrzeganie kilku kluczowych zasad, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo. O czym powinniśmy pamiętać?

Wybierz bezpieczne miejsce zakupu

Przede wszystkim dużo zależy od tego, gdzie będziemy chcieli zakupić nasze auto używane. Tutaj musimy pamiętać o tym, że nie wszędzie będziemy w stanie znaleźć samochody bezpiecznie. Główny problem to różnica pomiędzy opisem pojazdu a jego rzeczywistym stanem technicznym, ale możemy narazić się taż na inne problemy.

Możemy szukać ofert on-line lub wybrać autokomis Warszawa lub w innym mieście. Także atrakcyjna propozycja do salony dealerskie, które sprzedają sprawdzone auta z drugiej ręki.

Uważaj na zakup auta przez internet

Dzisiaj najbardziej popularne jest poszukiwanie samochodów on-line. Co więcej, możemy znaleźć oferty sprzedaży samochodów przez internet. Najczęściej są to bardzo atrakcyjne samochody w przystępnych cenach. Sprzedający prosi wtedy o wpłacenie pieniędzy. Kupujący skuszony ofertą wykonuje przelew, a wtedy sprzedający znika wraz z pieniędzmi.

Musimy wobec tego uważać na takie oferty, także wtedy, gdy dotyczą one sprzedaży samochodów z innych krajów. Nigdy nie przesyłajmy nikomu pieniędzy, nawet jeżeli udało nam się znaleźć świetną okazję.

Dokładnie sprawdź stan pojazdu

To jeden z głównych problemów – nie każdy z nas w końcu zna się na motoryzacji. Szacuje się, że nawet połowa samochodów dostępnych w sprzedaży nie odpowiada swoim opisom. Główne problemy to przekręcony licznik, brak informacji o usterkach pojazdu i ich maskowanie, a nawet oszustwa, na przykład sprzedaż samochodu kradzionego.

Gdy nie mamy wiedzy i doświadczenia w sprawdzaniu aut używanych, możemy poprosić o pomoc kogoś znajomego. Działają również firmy, które zajmują się świadczeniem usług w zakresie – jej pracownicy dojadą na miejsce, dokładnie zbadają pojazd i przekażą nam raport.

Zawsze wybierz się na jazdę próbną

Określenie, czy samochód działa prawidłowo, nie jest możliwe jest odbycia jazdy próbnej. Gdy wobec tego sprzedający nie chce nam na nią pozwolić, lepiej nie decydować się na zakup, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma coś do ukrycia.

Wybierzmy się na przejażdżkę autem i dokładnie wsłuchajmy się w silnik. Powinien pracować równo, bez żadnych dziwnych odgłosów. Także nasze podejrzenia powinny wzbudzić świecące się kontrolki informujące o problemach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]