Ekonomia rynku wypożyczalni przyczep samochodowych wciąż rośnie. Rozpoczęcie biznesu w tym segmencie rynku może okazać się opłacalne. W sezonie jesiennym oraz letnim występuje największy popyt na wynajem przyczep samochodowych, w celu przewiezienia materiałów ogrodowych, mebli, skuterów wodnych, quadów. W każdym większym mieście, można za niewielkie pieniądze wypożyczyć przyczepę samochodową. Jednak nie jest prosta sprawa, ponieważ stan tych urządzeń, często pozostawia wiele do życzenia. Aby wypożyczyć przyczepę należy mieć przy sobie dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny samochodu. Najkrótszy okres na jaki można wypożyczyć przyczepę to zazwyczaj kilka godzin, aby w obrębie miasta przewieźć jakiś większy towar. Najczęściej przyczepę wypożycza się na dobę lub na cały weekend. Oczywiście w zależności od potrzeb można przyczepę wypożyczyć na dłuższy okres oraz wtedy można negocjować cenę. Warto zainteresować się tym tematem o wiele wcześniej oraz rezerwować odpowiednie terminy.
Wypożyczenie przyczepy samochodowej na kilka godzin to kwota 30 złotych. Za wypożyczenie na dobę, trzeba liczyć dwa razy więcej. Przyczepa wypożyczona na weekend kosztuje do 70 złotych, zaś wypożyczenie przyczepy na dłuższy okres to kwota wynosząca już około kilkuset złotych. Kiedy wypożyczamy przyczepkę należy dobrze sprawdzić jej stan techniczny. Wtedy podczas przewożenia gabarytów unikniemy nerwowych sytuacji oraz niewyjaśnionych spraw. Szybki przegląd należy wykonać przy obecności pracownika wypożyczalni, a wszystkie usterki odnotować w ustawie. Przy zwrocie może okazać się, że zostaniemy obarczeni kosztami szkód, za które nie jesteśmy winni.
Jeśli mamy w planach przewożenie lekkich produktów, warto zainteresować się czy w podłodze zainstalowano uchwyty do mocowania taśm, które unieruchamiają nasz ładunek. Drugą ważną sprawą jest powierzchnia podłogi. Warto aby była gładka, ponieważ wtedy możemy uniknąć uszkodzenia przewożonych przedmiotów. Trzecią ważną sprawą jest instalacja elektryczna. Przy wypożyczaniu przyczepy samochodowej należy zwrócić uwagę, czy po podłączeniu wszystko w niej działa. Przed wyruszeniem w trasę należy sprawdzić ciśnienie oraz stan ogumienia oraz czy przyczepka posiada koło zapasowe. Warto także sprawdzić czy przyczepa samochodowa wyposażona jest w hamulec najazdowy, jest to urządzenie mechaniczne, które wykorzystuje siłę jaka powstaje na połączeniu pojazdu holującego i przyczepy. W momencie kiedy samochód hamuje, przyczepa najeżdża na niego. Im następuje większe opóźnienie przy hamowaniu tym siła napiera na niego za pomocą przyczepy, jest ona wtedy wykorzystywana do uruchomienia hamulców. Często zdarza się, że hamulec najazdowy w wyniku złej eksploatacji jest uszkodzony.8